Ministerstvo dopravy dosud provozovatelům reklamních poutačů podél dálnic zaslalo zhruba 50 výzev k odstranění. ČTK to řekl mluvčí ministerstva TomᚠNeřold.

Celkem by mělo být odstraněno 3000 reklamních poutačů, jejichž majitelé s úřady nezačali spolupracovat. Pomalý postup při vyklízení komunikací od reklamních ploch zdůvodňuje ministerstvo administrativně náročným postupem.

reklama

"Nejprve bylo třeba reklamní zařízení zmapovat, poté ke každému z nich musíme vyhledat historicky vydané povolení a ověřit, že se týkalo ochranného pásma, kde je zákonem od září reklama zakázaná," uvedl Neřold.

Pokud majitelé na výzvu nereagují, předává ministerstvo informace o vydaných výzvách správci dálnic, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které má povinnost do dvou týdnů poutače zakrýt a odstranit.

Úřad majitele vyzývá k odstranění reklam od poloviny září kvůli novele zákona, která zakazuje umístění billboardů v ochranném pásmu kolem dálnic a silnic I. třídy.

Silničáři začali s odstraňováním poutačů začátkem října. Podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla byly odstraněny vytipované poutače na dálnicích D1 a D11. Kromě klasických reklamních nosičů stojících vedle komunikace začali silničáři i s vyklízením reklamních ploch visících na mostech nad komunikacemi.

Postup ŘSD při odstraňování poutačů bude zřejmě komplikovat nástup zimního počasí. Prioritou je podle Rýdla zvládnutí zimní údržby silnic. Na odstraňování poutačů tak zaměstnanci ŘSD vyjíždějí pouze v situaci, kdy není třeba pracovat na udržení sjízdnosti silnic, což je práce, která má prioritu.

Kvůli nedostatku vlastních kapacit ŘSD už dříve vyhlásilo výběrová řízení na soukromou firmu, která by reklamy odstraňovala. Zatím se ale žádný z tendrů nepodařilo dokončit.

Výsledky zatím podle ministerstva dopravy nepřineslo ani prohlášení majitelů poutačů, kteří před dvěma týdny prostřednictvím Svazu provozovatelů venkovní reklamy oznámili, že chtějí na odstraňování poutačů s úřady spolupracovat.

Při úterním setkání zástupců svazu a ministerstva dopravy provozovatelé představili první vlastní návrh, jak by se do budoucna měly poutače odstraňovat. Zatím ale s úředníky k dohodě nedospěli a jednání budou pokračovat, řekl ČTK Neřold.

Zatímco na dálnicích má povinnost odstraňovat nepovolené poutače ŘSD, na silnicích první třídy je to podle ministerstva dopravy věc krajů a jejich organizací.