Radnice v Uherském Hradišti omezí reklamu v centru města. Z veřejně přístupných míst mají od Nového roku zmizet stojací reklamní poutače, plachty vyvěšované na plotech a zábradlích, reklamní převěsy přes ulici, stojany na oděvy nebo plakáty vylepené mimo oficiální plochy.

"Jedná se o prvky, které zamořují veřejný prostor," řekl novinářům vedoucí radničního odboru architektury Aleš Holý.

reklama

Odstranění reklam má podle něj mít pozitivní vliv na vzhled historické části města a pomůže i nevidomým, slabozrakým a hůře pohyblivým lidem, kteří často mívají potíže se reklamním poutačům v ulicích vyhnout.

"Máme takový pocit, že za ty roky, co to sledujeme, je to čím dál horší. Proto na to reagujeme," sdělil Holý. Nařízení regulující reklamu ve městě podle něj fungovalo už dříve, týkalo se však pouze letáků umisovaných za stěrače aut.

Nové nařízení vejde v platnost 1. ledna 2018 a týká se městské památkové zóny a jejího ochranného pásma. "Z hlediska architektury a urbanismu jde o nejcennější prostor. Ten by měl být reprezentativní," uvedl Holý.

Kromě centra bude nařízení platit i pro hlavní přístupové cesty do města, tedy pro třídu Maršála Malinovského po křižovatku s ulicí Solná cesta a také pro Sokolovskou ulici po křižovatku s ulicí Moravníky.

Při porušení nařízení města hrozí podnikatelům pokuta až do výše dvou milionů korun. Nový předpis se nebude vztahovat na reklamu na budovách, která zůstává povolena. V uplynulých letech začala regulovat reklamu v ulicích i další města ve Zlínském kraji, například Valašské Meziříčí, Luhačovice nebo Rožnov pod Radhoštěm.