Ředitelství silnic a dálnic vypsalo výběrové řízení na firmy, které budou zakrývat nelegální billboardy v ochranném pásmu dálnice D1. Soutěž je rozdělená na tři části, celkem silničáři za zakrytí poutačů nabízejí zhruba 3,7 milionu korun. Vyplývá to z Věstníku veřejných zakázek.

Zakrytí billboardů je prvním krokem, po něm budou silničáři zařízení odstraňovat a náklady vymáhat po majitelích zařízení.

reklama

 

Nelegálně stojících billboardů u dálnic napočítali zaměstnanci Ředitelství silnic a dálnic více než 1100, zhruba 500 jich stojí právě okolo dálnice D1.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích, která majitelům reklamních ploch nařizuje z bezpečnostních důvodů jejich odstranění, pokud jsou blíž než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. 

Zatímco na dálnicích mají povinnost odstraňovat nepovolené poutače silničáři, na silnicích první třídy je to věc krajů a jejich organizací. Nařízení o odstranění billboardů, motivované zvýšením bezpečnosti silničního provozu, se netýká zastavěných území, kde je reklamních ploch nejvíc.