Velkým sociálním sítím v Německu od Nového roku hrozí pokuta až 50 milionů eur (asi 1,3 miliardy korun), pokud bezodkladně po upozornění nesmažou nenávistné komentáře či pomluvy. Příslušný zákon, který má mimo jiné zabránit podněcování k nenávisti na sociálních sítích, schválil německý parlament loni v létě.

Nová legislativa ukládá komerčním sociálním sítím s více než dvěma miliony registrovaných uživatelů, aby mazaly nelegální obsah ze svých serverů. Po upozornění od úřadů musí provozovatel stížnost okamžitě přezkoumat a protiprávní příspěvek do 24 hodin smazat.

V nejasných případech na to má sedm dní. Týdenní lhůtu lze překročit ve výjimečných případech daných zákonem.

reklama

Německé ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo na svých stránkách formulář, který mohou lidé využít k hlášení příspěvků ze sítí, které zákon porušují.

Norma se týká zejména sítí jako Facebook, Twitter či YouTube, ale nikoli například e-mailových a messengerových služeb. Norma rovněž neplatí pro odborné portály, on-line hry či prodejní servery.

Zástupci Facebooku už oznámili, že v Německu vytvořili speciální tým, který má několik stovek lidí. Bude sledovat příspěvky, které by mohly zákon porušovat.

Zákon přijal Spolkový sněm loni v červnu a platí od 1. října s účinností od dnešního dne.

Firmám, které pravidla poruší, hrozí pokuta až pět milionů eur (130 milionů korun) pro osobu zodpovědnou za vyřizování stížností na protiprávní obsah a pokuta až 50 milionů eur pro celý podnik. Každá sociální sí, a je její sídlo v jakékoli zemi, bude muset mít v Německu zodpovědnou osobu, na níž se bude možné obrátit.

Kritici se obávají, že norma povede k přehnanému mazání příspěvků na sociálních sítích. Podle nich to ohrozí svobodu slova.