Poslanci vybrali členy a vedení specializovaných výborů. Mediální výbor povede Stanislav Berkovec z ANO. Babišovo hnutí bude disponovat sedmi hlasy ze 17. Po dvou zástupcích budou mít kluby ODS, Pirátů a SPD. Na sociální demokraty, lidovce, komunisty a STAN vybyl vždy jeden mandát.

reklama

Ve výboru převažují nováčci. Jen pět poslanců v něm zasedalo i v předchozím volebním období: Miroslava Němcová (ODS), Miloslava Vostrá (KSČM), Pavla Golasowská (KDU-ČSL), Martin Kolovratník (ANO) a Stanislav Berkovec (ANO).

Mezi nové členy patří kulturní expert SPD a bývalý manažer kapely Argema Miloslav Rozner, někdejší pražský primátor Bohuslav Svoboda z ODS, známý bojovník proti bankovním poplatkům Patrik Nacher (ANO) nebo náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek za ČSSD.

Hlavní činnost výboru spočívá v projednávání mediálních zákonů, kterými se zabývá sněmovna. Typickou agendu tvoří také volby členů mediálních rad nebo posuzování výročních zpráv o hospodaření a činnosti veřejnoprávních médií.

Oficiálně se výbor jmenuje "volební", právě kvůli volbám mediálních rad. Všeobecně se mu však přezdívá "mediální". V minulosti se opakovaně snažil adekvátně přejmenovat, ale tento krok nikdy nebyl dotažen do konce.

Kompletní přehled členů mediálního výboru:

Jméno Kraj Strana
Berkovec Stanislav Středočeský ANO
Dolínek Petr Hlavní
město Praha
ČSSD
Gazdík Petr Zlínský STAN
Golasowská Pavla Moravskoslezský KDU-ČSL
Holomčík Radek Jihomoravský Piráti
Juchelka Aleš Moravskoslezský ANO
Kohoutek TomᚠÚstecký ANO
Kolovratník Martin Pardubický ANO
Kořanová Barbora Plzeňský ANO
Martínek TomᚠLiberecký Piráti
Melková Marcela Středočeský ANO
Nacher Patrik Hlavní
město Praha
ANO
Němcová Miroslava Vysočina ODS
Rozner Miloslav Jihočeský SPD
Svoboda Bohuslav Hlavní
město Praha
ODS
Španěl Lubomír Jihomoravský SPD
Vostrá Miloslava Středočeský KSČM