Český rozhlas (ČRo) dnes zahájil vysílání samostatné regionální stanice Český rozhlas Zlín. Hodinu před polednem tak v sídle zlínského rozhlasu, vile Jana Antonína Bati, učinil generální ředitel ČRo René Zavoral.

Zlínský rozhlas řadu let působil pod hlavičkou Českého rozhlasu Brno. "Regionální vysílání je alfou a omegou vysílání veřejnoprávního rozhlasu. I tím zřízením zlínského studia jdeme blíže k posluchačům, občanům. Lidé chtějí vědět, co se děje v jejich okolí," řekl dnes novinářům Zavoral.

reklama

"Zlín je mladým regionem, mladým krajem, je to oblast, která si vlastní regionální veřejnoprávní rádio více než zaslouží. Je tady spousta mladých lidí, studentů. Myslím si, že v dnešní době, kdy stoupá význam zejména regionálních stanic, které se přibližují posluchačům, lokalizují svůj program, věnují se i některým tématům, které na celoplošné úrovni nemusí být tak zajímavé, to je cesta správným směrem," řekl ČTK Zavoral.

ČRo chce příští rok v listopadu otevřít samostatné studio v Karlových Varech, sí krajských stanic pak bude kompletní. "Splníme tak dikci zákona, že v každém krajském městě je i krajské studio Českého rozhlasu," uvedl Zavoral. Loni začalo vysílat studio v Liberci.

Ve Zlíně byl podle něj ředitele dlouhá léta úspěšný ČRo Brno. "Uvidíme, co to udělá v tomto ohledu. Věřím v synergii Brna a Zlína, obě stanice budou část vysílání v průběhu dne přebírat, budou se vzájemně doplňovat. Věřím, že vznik ČRo Zlín bude místními posluchači kvitován," uvedl Zavoral.

Vysílání bude každý všední den začínat pořadem Dobré ráno, Moravo. Odpolední blok nabídne Rendez-vous, v 17:00 bude zpravodajsko-publicistický souhrn Den ve Zlínském kraji. Zlínský kraj bude mít samostatné zpravodajství. Český rozhlas Zlín naladí posluchači ve Zlíně na frekvenci 97,5 FM, v Uherském Hradišti na 99,1 FM, v Uherském Brodě na 107,3 FM a ve Vsetíně na 89,5 FM.

Stanice má 13 zaměstnanců, náklady na roční provoz jsou devět milionů korun, rozšíření zlínské stanice si vyžádalo statisíce korun.