Letošním volbám do Poslanecké sněmovny věnuje nebývalou pozornost i televize Nova. Postavila dvě speciální studia, ve kterých přinese speciální rubriky v rámci svých zavedených pořadů, speciální živé volební vysílání na obrazovkách i svém internetovém portálu tn.cz.

Vrcholem pak bude duel dvou nejpravděpodobnějších kandidátů na post premiéra, Lubomíra Zaorálka a Andreje Babiše.

Od 4. října nabídnou Televizní noviny speciální volební rubriku. Publicistický pořad Střepiny přinese dohromady tři díly o problémech v českém, moravském a slezském regionu. Magazín Víkend a pořad Volejte Novu pak uvede reportáže o zákulisí voleb a volebního vysílání.

reklama

Debaty s lídry politických stran proběhnou primárně na internetovém portálu Novy. Prostor v nich získají i lídři stran s preferencemi pod 5 %. Ti se v debatě střetnou 11. října. O týden později dostanou prostor předsedové stran, které by se podle aktuálních průzkumů dostali do Sněmovny. Záznam druhé debaty odvysílá ve stejný den kanál Nova 2 od 22 hodin.

Rey Koranteng ve studiu pro Nova Duel

Předvolební vysílání vyvrcholí na Nově 19. října večer pořadem Nova Duel, ve kterém se střetnou Babiš se Zaorálkem. Pořad začne pět minut před Superdebatou České televize se zástupci deseti politických stran. Lídr hnutí ANO vysvětlil, že dal přednost Nově, protože mu nabídku dala už na jaře. Už v minulosti ale Babiš debaty ČT vynechával.

Konkurovat České televizi bude Nova i svým živým vysíláním v den voleb, které odstartuje 21. října ve 13.00 a skončí se závěrečnou znělkou Televizních novin po vyhlášení výsledků. Volebním studiem provedou moderátoři Rey Koranteng, Michaela Šmídová a Markéta Fialová.

V rámci této relace uvede nové prvky jako vizualizace dat formou 3D grafiky v reálném setu, automatická proměna grafů v reálném čase a systém volebních projekcí.

„Systém volební projekce umožní z průběžných výsledků velmi rychlý odhad konečného výsledku voleb. Díky odborným odhadům a příslušným datovým projekcím budeme schopni velmi rychle a přesně odhadnout konečný výsledek voleb, a to z velmi malého procenta sečtených volebních okrsků,“ říká Jan Hartl, zakladatel a předseda správní rady ústavu STEM a firmy STEM/MARK.

Rozložení volebního studia

Televize Nova na dnešním představení studia novinářům sdělila, že na podobě volebního vysílání začala pracovat už na začátku letošního roku.