Sněmovní volební výbor po veřejném slyšení vybral do užšího výběru na dvě volná místa v Radě Českého rozhlasu šest kandidátů z celkem devíti uchazečů. Z nich pak nové členy vybere Sněmovna.

Šanci mají například pedagogové z Fakulty sociálních věd UK Jan Jirák a Jan Křeček nebo přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Dalšími vybranými kandidáty je odbornice na média Zdenka Burešová z Univerzity Palackého v Olomouci, muzikolog a pedagog z Vysoké školy ekonomické Ilja Šmíd a bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Milan Trojan.

reklama

Do užšího výběru se nedostali poslanec hnutí ANO Zdeněk Soukup, šéfredaktor časopisu Zahrádkář Jan Stanzel ani někdejší obchodní a marketingový ředitel Českého rozhlasu TomᚠKollarczyk.

Devítka kandidátů se ve Sněmovně představila členům výboru, popsali svoje zkušenosti a nastínili své záměry.

"Ocitáme se společensky a historicky v situaci, ve které společnostem, jako je ta naše, hrozí deficit důvěry. Lidé si nevěří a média veřejné služby jsou jedním z možných zdrojů důvěry," řekl poslancům Jirák. Základním kamenem budování důvěry je podle něj spolehlivost informací a fakticita. "Minimalizovat cokoli, co může posluchač vnímat jako podsouvání názorů nebo postojů, by bezděčné," popsal.

Mediální odbornice z Univerzity Palackého Burešová chce radě nabídnout například své zkušenosti s mediálními analýzami, jejich vytvářením i hodnocením a doporučeními. Podotkla, že je členkou výzkumného týmu, který již pro radu ČRo zpracoval několik analýz. Chtěla by se věnovat i posluchačským stížnostem a akcím, kde by se mohli setkávat lidé, kterým na rozhlase záleží.

Podle Šmída se zbytečně démonizuje zpravodajská a informační funkce rozhlasu. "Rozhlas je především instituce, která by měla kultivovat společnost, která by měla přinášet určitou noblesu, nadhled, estetiku, kulturu v tom vyšším slova smyslu," popsal.

Podle Trojana je úloha ČRo v oblasti důvěryhodných informací nezastupitelná. Český rozhlas označil za třešničku na dortu všech rozhlasových stanic. "Je to perla, která by se měla zachovat a kultivovat," uvedl.

Nové členy Rady ČRo by měla Sněmovna volit na své zářijové schůzi. Je to zatím poslední řádná schůze před volbami.

V radě byla volná tři místa, poslanci ale v červnu zvolili jen jednoho nového člena. Stal se jím jejich dosavadní kolega Vítězslav Jandák (ČSSD). Další členy rady poslanci už v červnu nezvolili.

Rada má podle zákona o Českém rozhlase zajistit kontrolu média veřejností. Do její působnosti patří například právo jmenovat a odvolávat generálního ředitele a schvalovat rozpočty a závěrečné účty.