České radiokomunikace pokračují v pokrytí televizním signálem DVB-T2. Výstavba této sítě trvá už rok a v tuto chvíli pokrývá 69 procent obyvatel. Do konce července se pokrytí zvýší na 76 procent zapojením vysílačů Pardubice - Krásné a Domažlice - Vraní vrch.

V září pak dojde k dalšímu skokovému rozšíření přechodové sítě. Vysílání zahájí významné vysílače Trutnov - Černá hora a Brno - Kojál. Novinářům to v pondělí řekl ředitel strategie ČRa Marcel Procházka. Pokrytí ze všech vysílačů Procházka očekává v prvním čtvrtletí příštího roku, následně bude dokrývat menší obce.

reklama

Přechodem na novou digitální vlnu se zabývá novela zákona o elektronických komunikací, o které bude hlasovat Senát ve středu. Senátní výbor pro veřejnou správu a územní rozvoj minulý týden doporučil schválení vládní novely. 

Zákon nicméně vzbuzuje kritiku ze strany České asociace satelitních operátorů. Podle ní se v novele přiznává veřejná podpora soukromým společnostem, která je v rozporu se soutěžním právem EU. Podle Procházky by však neschválení novely vedlo ke konci bezplatného televizního vysílání v České republice. Bezplatné pozemní televizní vysílání využívá 60 procent domácností.

Podle šéfa koordinační skupiny pro přechod na DVB-T2 Pavla Dvořáka je druhá vlna televizní digitalizace vyvolána vnějším zásahem do vysílacího spektra. Česko se zavázalo uvolnit televizní pásmo 700 MHz pro mobilní datové sítě 5G, a to do června 2020. 

Standard DVB-T2 umožňuje vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. DVB-T2 umožní vysílání šesti celoplošných multiplexů místo dosavadních čtyř.

Ukončení vysílání v dosavadním formátu DVB-T může vláda stanovit nejpozději na 1. únor 2021. Pro domácnosti to znamená, že si budou muset pořídit nový televizor, který podporuje příjem signálu DVB-T2, nebo set top box, jehož cenu ČRa odhadují na 500 korun.