Facebooková stránka portálu You.Bo, který spoluvlastní televize Prima společně s Business Factory Karla Tlusáka, je nedostupná. Stránka s více než milionem fanoušků údajně porušila pravidla Facebooku, což Tlusák v oficiálním vyjádření popírá. 

Vize ředitele nových médií televize Prima Dana Grunta, že You.Bo bude „spojkou mezi Primou COOL a internetem“, tak dostala vážnou trhlinu. Zablokovaná facebooková stránka představovala zásadní zdroj návštěvnosti webu. 

reklama

Porušení pravidel Facebooku má spočívat v tom, že na stránku nahrávali uživatelé videa, k jejichž použití neměl portál You.Bo potřebná práva. „Naše účty vždy spravujeme podle zásad komunity stanovených Facebookem, a proto máme podezření, že by se v tomto případě mohlo jednat o organizovanou aktivitu s cílem poškodit naši společnost,“ reagoval provozovatel v prohlášení pro média. Aktuálně se You.Bo snaží obnovit svou stránku a současně prověřuje podnět, na jehož základě byl účet zablokován.

„Je to pro nás nepřijatelné, a hodláme proti tomu, kdo tyto aktivity vyvíjí, dále podniknout všechny patřičné právní kroky, abychom zamezili podobnému účelovému poškozování dobré pověsti Trendy Media a FTV Prima,“ dodává prohlášení. 

Trendy Media podala trestní oznámení na novináře Radana Šprongla, který na údajně nelegální obsah na You.Bo upozorňoval. Ten podle vlastních slov kontaktoval zástupce Primy, Business Factory i vedení MTG (spolumajitele televize) už v průběhu loňského prosince. „Vyměnili jsme si pár nevybíravých mailů s ředitelem Primy Markem Singerem, ze kterých vyplynulo, že sociální a virální videa jsou podle jeho názoru volně k použití a z toho vychází,“ tvrdí Šprongl. 

Šprongl kontaktoval dalších 200 majitelů videí, s nimiž sepsal společnou žádost o odstranění obsahu, adresovanou adminům You.Ba. „Prvních pár smazali, další už ne,“ říká. Samotnou facebookovou stránku párkrát vyzkoušel nahlásit. „Na první pohled kradená videa upoutávali na svém facebookovém profilu. V žádném případě jsem je nenahlašoval každý den,“ vysvětluje. 

K zablokování stránky You.Ba podle Šprongla nejvíce přispěly dotazy týkající se ochrany autorských práv, které směřoval vedení Facebooku pro východní a střední Evropu sídlícímu v Polsku. Karel Tlusák je shodou okolností jednatelem společnosti Business Factory, která patří mezi marketingové partnery Facebooku.

Prima vstoupila do You.Ba v polovině loňského roku. Ve firmě Trendy media, která službu provozuje, má 34% podíl. Zbylá část patří agentuře Business Factory a jejímu jednateli Karlu Tlusákovi.