"Svou újmu jsme vyčíslili jako rozdíl mezi částkou 25 milionů, na který cenu hotelu Kladenka odhadla redakce MF Dnes, a 13 miliony, které jsem za něj skutečně zaplatili. Tedy na 12 milionů, o které budeme vydavatelství Mafra žalovat," oznámil dnes na setkání s novináři spolumajitel PR agentury Bison & Rose Miloš Růžička.

MF DNES: Sobotkovi lidé koupili podezřele levně hotel. Mezi nimi mají být i lidé z agentury Bison&Rose

Růžička pozval novináře do letenského sídla agentury, aby jim prezentoval "důkazy" o tom, že článek z páteční titulní strany deníku MF Dnes s názvem "Sobotkovi lidé koupili podezřele levně hotel" je lživý a zmanipulovaný.

Růžička tvrdí, že "deník MF Dnes lže a to v zájmu svého majitele", kterým je ministr financí a majitel koncernu Agrofert Andrej Babiš. V MFD je podle Růžičky "zneužívána novinářská práce k potírání politické konkurence majitele listu" a deník "rezignoval na nezávislost a stal se nástrojem politické propagandy".

reklama

Jako "důkazy" o tom Růžička médiím – zástupci MFD a Lidových novin, které vydává Mafra, mezi pozvanými nebyli – předložil především mailovou komunikaci s autorem článku Markem Přibylem a několika členy nejvyššího vedení MFD a vydavatelství Mafra, znalecké ocenění inkriminovaného krkonošského hotelu z roku 2005 a výňatky z jeho komunikace se dvěma MF Dnes citovanými realitními makléři, ze které podle něj vyplývá, že do odhadu ceny hotelu na 25 až 30 milionů korun byli redaktorem Přibylem vmanipulováni.

Podle Růžičky také redakce MFD publikací článku několikanásobně porušila vlastní etický kodex novinářů mediální skupiny.

Růžička tedy řekl, že on, spolumajitelé hotelu a agentury Bison & Rose Jiří a Olga Bisovi nebo samotná agentura na vydavatelství Mafra podají žalobu s újmou vyčíslenou na výše uvedenou částku. Tu by chtěl věnovat na aktivity vedoucí k mapování zneužívání médií jejich vlastníky.

Samotného majitele Mafry Andreje Babiše přitom Růžička poprvé žaloval už v prosinci loňského roku. Šéf druhé největší PR agentury u nás na dotaz MAM doplnil, že k podání nové žaloby byly zmiňované subjekty prakticky přinuceny. Je si vědom, že to může mít vliv na zhoršení vztahů jeho agentury s jedním z největších vydavatelství u nás, doufá však, že většina novinářů ve vydavatelství je profesionálních a čestných.