Snímky patnáctimetrové velryby, přesněji vorvaně obrovského, vyplaveného během noci na břeh Visly u mostu v centru Varšavy, vzbudily koncem týdne rozruch na sociálních sítích. Nebyla to žádná fotomontហ- na místě nálezu se objevili nejen zvědavci, ale i policejní hlídka, hasiči a ekologové.

reklama

Dokonce se i spekulovalo, zda v řece neplave druh či družka uhynulého zvířete. Nakonec se ale ukázalo, že jde o reklamu. "Zvíře nebylo skutečné, ale umělé a nafukovací," uvedla televize TVN 24.

Zprvu ale vše vypadalo náramně věrohodně, stejně jako sám vorvaň. Specialisté v ochranných oděvech, kteří zvíře ohradili páskou, tvrdili, že vorvaň může být ještě naživu a že ho vpustí zpátky do Visly, anebo převezou na bezpečnější místo. Na místě podle reportéra vládlo veliké vzrušení.

Nakonec ale vyšlo najevo, že atrapu i povyk okolo má na svědomí jeden časopis, který tímto způsobem propagoval sám sebe i své nejnovější číslo s velrybou na obálce. Vorvaně si pro tuto akci zapůjčil z Belgie, od spolku umělců a ekologů, který svou velrybu už takto párkrát vystavovali. Přepravit ji musel kamion.