Aprílový newsletter webu Lekarna.cz zmátl Krajskou hygienickou správu i samotného majitele firmy. Nabízel výkup neštovicových pyžámek, která by pak lékárna půjčovala dál. Rodiče by díky tomu podle aprílového vtipu měli pod kontrolou, kdy se jejich dítě nakazí planými neštovicemi.

„Potíž je, že někteří zákazníci si vůbec neuvědomili, že v sobotu bylo prvního dubna,“ tvrdí ředitel portálu Karel Klodner. Nabídku si přečetlo 19 300 odběratelů, skoro 31 procent na ni kliklo. O možnost půjčení pyžama a preventivní vyvolání neštovic se začalo aktivně zajímat pět rodičů.

reklama

„Ujistěte se, prosím, že pyžámko je dostatečně infikováno. Odborníci se shodují, že je třeba, aby v něm nemocné dítě strávilo alespoň 10 bezesných nocí,“ upozorňovala rodiče fiktivní nabídka na výkup. Balíček měli označit symbolem biohazardu a odeslat poštou.

Naopak rodiče, kteří o půjčení pyžama měli zájem, si mohli vybrat ze dvou smyšlených zásilek, které zahrnovaly tekutý pudr a paralen, případně omalovánky. „Pyžámko je třeba během výpůjčky znovu řádně infikovat a do 14 dnů vrátit na adresu půjčovny,“ zdůrazňovaly podmínky akce.

Podle Klodnera se napálil i majitel portálu Vladimír Finsterle, který u kolegů zjišoval, jestli nabídku posvětili specialisté na infekční onemocnění. „Kontaktovala nás také Krajská hygienická správa s dotazem, zda jde o apríl,“ dodává Klodner.

Aby nedošlo k mýlce, všichni zájemci o infikovaná pyžama dostali místo slíbeného balíčku e-mailový návod, co skutečně dělat při onemocnění neštovicemi a jak postupovat při preventivním očkování.