MF Dnes otiskla na titulní straně pátečního vydání článek, podle kterého lobbisté z Bison & Rose podezřele levně koupili hotel v Peci pod Sněžkou. Deník naznačuje souvislost s vazbami agentury na špičky ČSSD a privatizací OKD.

reklama

Hotel Kladenka vlastní Miloš Růžička, Olga Bisová a Jiří Bis, kteří ho koupili v roce 2005 za třináct milionů korun, podle tvrzení deníku od OKD. Podle realitních expertů oslovených MF Dnes měl však minimálně dvojnásobnou cenu. Noviny připomínají, že Růžička radí ministrovi vnitra Milanu Chovancovi a agentura podle deníku pomáhala při privatizaci OKD, za kterou byl zodpovědný tehdejší premiér Bohuslav Sobotka.

Agentura Bison & Rose ráno rozeslala médiím prohlášení Miloše Růžičky, že MF Dnes lže v zájmu svého majitele, ministra financí Andreje Babiše. "Bouda Kladenka nikdy nebyla majetkem společnosti OKD. Patřila společnosti Českomoravské doly, dříve provozující doly na Kladensku, kterou si bývalí většinoví majitelé OKD pořídili dávno před doprivatizací menšinového státního podílu v OKD a zcela nezávisle na ní,"argumentuje Růžička. "Veškeré spojování Kladenky s majetkem OKD, jeho oceněním, policejním vyšetřováním a nyní probíhajícím soudním řízením je tedy účelově lživé," dodal ve svém prohlášení.

Růžička zdůrazňuje, že pořizovací cena vycházela z posudků, které si nechala zpracovat jak firma ČMD, tak banka kvůli poskytnutí úvěru. Také popírá, že by Bison & Rise nebo on osobně v době doprivatizace menšinového státního podílu pracovali pro OKD. Agentura zároveň nepracuje pro žádnou politickou stranu ani aktivního politika.

"Zřejmým důvodem, proč jsem vystaven lživému napadení ze strany média vlastněného Andrejem Babišem, je – vedle jeho dlouhotrvající osobní averze (viz jeho četné veřejné i soukromé výroky na mou adresu) – mé expertní působení v oblasti politického a mediálního poradenství pro politické konkurenty Andreje Babiše. Tyto aktivity jsem vždy realizoval jako fyzická osoba a nelze je zaměňovat za aktivity firem, v nichž mám obchodní podíl," tvrdí Růžička.

Podle svých slov disponuje důkazy, že MF Dnes zneužívá novinářskou práci k potírání politické konkurence svého majitele. "Tyto neetické a pololegální praktiky byly využity i při přípravě dnešního textu, a to prokazatelně s plnou podporou managementu vydavatelství," napsal do dnešního prohlášení s tím, že důkazy zveřejní v příštích dnech.

MF Dnes: Opakovaně dostal možnost se vyjádřit

„Za zveřejněnými informacemi o pochybných obchodech a majitelích komunikační agentury Bison Rose si stojíme. Spolumajitel Bison Rose Miloš Růžička ostatně opakovaně dostal možnost se ke všem informacím jakkoliv vyjádřit. Proto jeho dnešní stanovisko považujeme pouze za účelové a manipulativní,“ reagoval na Růžičkovo prohlášení šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl.