Podle Advertising Age je ve vydání o 55 % víc inzertních stránek a po 25 letech v něm poprvé inzeruje například automobilka Dodge. Odklon od nahoty se projevil i v lepších pozicích na novinových stáncích, kde se už časopis neobjevuje v sekci "pro dospělé" a větší je i zájem prodejců tisku. Vydání prodává o 1 200 prodejců víc než předtím. 

Změna zaznamenala úspěch i na webových stránkách, kde se nahé ženy neobjevují už od srpna loňského roku – průměrný počet reálných návštěvníků stoupl ze čtyř milionů měsíčně na šestnáct. Zároveň poklesl průměrný věk čtenářů – nejspíš díky tomu, že obsah webu bez nahoty lze bez problémů sdílet na sociálních sítích.

reklama

Pro časopis, který v posledních letech zápasil s velkými finančními problémy, je to dobrá zpráva. Zatímco v roce 2006 se z americké edice prodávalo ještě 3 miliony kusů, loni se průměrný počet prodaných kusů šplhal jenom přes 800 tisíc. Playboy podle Economistu zároveň v posledních letech vykazoval výrazné finanční ztráty - v nejhorším období i 12 milionů dolarů ročně – a byl nucen propustit 75 procent svých zaměstnanců.

Čínská záchrana

I když jsou reakce na první "oblečené číslo" pozitivní, je sporné, jestli se mu povede překonat ztrátu, která v současnosti činí zhruba 3 miliony dolarů ročně. Zahraniční média naznačují, že obchodní taktika společnosti začíná být spíš v prodeji vlastní značky než časopisu.

V Číně, kde se časopis právě kvůli nahotě nikdy neprodával, je totiž logo králíčka s motýlkem velice populární a zdobí cokoliv od plavek až po oblečení pro děti. V roce 2014 vydělala společnost na prodeji licencí čínským výrobcům oblečení, kosmetiky a dalších výrobků 500 milionů dolarů, tedy 40 % svých celkových příjmů. Znalost značky dosahuje u čínských zákazníků až 97 % a předbíhá i značky jako Dior nebo Louis Vuitton.

Časopis Playboy je bez nahoty

"Playboy se stal společností prodávající značku, která shodou okolností také vydává časopis," shrnul změnu magazín Foreign Policy. Časopis zároveň upozorňuje na to, že rozhodnutí opustit nahotu přišlo jenom deset měsíců poté, co Playboy podepsal desetiletou smlouvu na prodej licencí v nejlidnatější zemi světa se společností Hangong United.

Playboy se přitom už léta snaží v Číně zakrýt fakt, že jeho značka byla založená na nahotě. Místo toho svého králíčka prezentuje jako symbol pro mladé gentlemany. To, že je čínský trh pro společnost velice důležitý nedávno přiznal i výkonný ředitel Playboy Enterprises Scott Flanders. A má na to své důvody. Pokud je totiž pravda to, co napsala Susan Gunelius, autorka knihy Building Brand Value the Playboy Way, byl by legendární časopis bez prodejů licencí a nejrůznějších výrobků už dávno po smrti.