Část vydavatelství, které patří Františku Savovovi, chce koupit společnost Czech Media Invest (CMI) kontrolovaná Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem. Společnost požádala prostřednictvím dceřiné společnosti Gloomar CZ antimonopolní úřad o posouzení transakce loni 30. listopadu. ÚOHS obvykle tyto transakce schvaluje do 30 dnů a pětiměsíční lhůtu používá jen tam, kde vidí možné narušení trhu. ÚOHS může schválení transakce podmínit také podmínkami, v krajním případě ji i zakázat.

reklama

"Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v minulém týdnu převedl prvostupňové řízení do tzv. druhé fáze. Má tedy nyní na posouzení spojení další čtyři měsíce," uvedl dnes Švanda.

Část vydavatelství prodává podnikatel Savov, který nyní žije v Londýně. Čeká tam na verdikt odvolacího soudu, který rozhoduje o jeho případném vydání do Česka, kde je stíhán kvůli krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Podle Daniela Častvaje z CMI žádná transakce ještě není uzavřena. "Jedná se pouze o její posouzení ze strany ÚOHS," uvedl loni v prosinci. Firma Gloomar CZ byla podle údajů ve Sbírce listin založena loni v srpnu. Jejím jediným akcionářem je podle těchto údajů společnost Euromaster SE, kterou ovládá kyperská Esturgeon Enterprises Limited. Podle Filipa Štěpána z Euromaster SE ale byla společnost Gloomar CZ koncem září převedena na společnost Czech Media Invest a v současnosti již nese název CN Invest.

Server iDnes.cz v září uvedl, že Křetínský od Savova koupí jen část vydavatelství. Konkrétně má jít o sekci časopisů i některá online média, včetně zpravodajského deníku E15.

Vydavatelství Mladá fronta od roku 2007 vydává ekonomický deník E15 (náklad 53.485), v roce 2012 začala vydávat ekonomický týdeník Euro a od roku 2013 zpravodajský týdeník v anglickém jazyce E15 weekly. Dále vydává časopisy pro děti (Sluníčko, Mateřídouška), lifestylové magazíny (například Lidé a Země, For Men, Maminka, Dieta) i odborné tituly (Strategie, Real-immo, Právo&Byznys atd.). Provozuje také divize zaměřené na online média, časopiseckou a knižní produkci.