Sportovní kanál České televize odstartoval své vysílání se zahájením zimních olympijských her v Turíně v roce 2006, sportovní vysílání má ale v České televizi mnohem delší tradici. Své desáté výročí připomene ČT sport speciálním pořadem ve středu od 21:10 hodin.

"Už v prvním roce existence tehdejší Československé televize se v programu objevily přímé sportovní přenosy, například hokejové mistrovství světa vysíláme od roku 1953, nejdéle na světě. I díky těmto po generace předávaným zkušenostem je dnes tým sportovní redakce na vysoké profesní úrovni, světové svazy nám dávají ocenění za kvalitu přenosů a mnohdy vysíláme významné sportovní akce do celého světa," říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: "Program ČT sport se pak vyprofiloval jako jeden z pilířů podpory českého sportu, osmdesát procent všech odvysílaných pořadů totiž sleduje právě výkony našich sportovců."

reklama

I v roce 2016 přinese ČT sport vrcholné sportovní události. "Letošní rok je z hlediska velkých sportovních akcí naprosto výjimečný. Divákům nabídneme letní olympiádu v Riu, fotbalové Euro i světový šampionát v ledním hokeji," říká výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský.

ČT sport ve volném šíření pokrývá většinu sportovních událostí. Zpočátku však vysílal pouze šestnáct hodin denně a dostupný byl jen pro osminu domácností. "Přípravy byly rychlé a náročné. Obvykle se před zahájením vysílání zkouší nanečisto, takzvaně do zdi. My jsme ale desátého února zmáčkli start a jeli jsme rovnou. Bez zkoušek," vzpomíná dlouholetý šéfredaktor sportovní redakce Otakar Černý.

V historii vysílání ČT sport diváky nejvíc lákaly hokejové přenosy. V únoru 2014 zasedlo k obrazovkám přes 2,1 milionu lidí, aby sledovali olympijský boj o postup do čtvrtfinále mezi Čechy a Slováky. Druhý rekord vznikl na pražském mistrovství světa, kdy si zápas mezi Českem a Finskem nenechalo ujít přes 1,9 milionu lidí. Další dvě příčky sledovanosti patří opět olympijským hrám v Soči, a to zápasům Česka proti USA a proti Švýcarsku, pětici nejsledovanějších přenosů uzavírá utkání Česka proti výběru Ameriky na loňském mistrovství světa, které vidělo přes 1,6 milionu diváků.

Dosud nejvyšší týdenní sledovanost ČT sport patřila zimním olympijským hrám v Soči v roce 2014 (průměrný share 18,30 %), mistrovství světa v hokeji v roce 2015 (17,87 %) a letním olympijským hrám v Londýně v roce 2012 (17,52 %).

Ve speciálním středečním pořadu k deseti letům vysílání sportovního kanálu provedou diváky jeho historií i současností Robert Záruba, Petr Vichnar, Jaromír Bosák, Ivana Chvátalová a Barbora Černošková.