Vedení Vysoké školy ekonomické v Praze zvažuje pozměnění zkratky svého informačního systému. Jeho celý název je Integrovaný studijní informační systém, škola však v řadě dokumentů i běžné komunikaci používá zkratku ISIS. Tedy stejnou, jaká se používá i k označení teroristické organizace Islámský stát. "Tato zkratka by mohla být problematická pro zahraniční studenty, a proto pravděpodobně dojde k postupnému přejmenování na InSIS," vysvětluje mluvčí VŠE Julie Daňková.

reklama

Vedení VŠE jednalo poprvé o změně zkratky toto pondělí. Podle Daňkové se zatím jednalo o první diskuse a zatím nebylo přijato konečné rozhodnutí.

VŠE není jediná, komu činí ještě přednedávnem nevinný název odkazující třeba na egyptské božstvo problémy. Americká farmaceutická společnost Isis Pharmaceuticals ohlásila loni v prosinci změnu svého názvu na Ionis Pharmaceuticals. Změna přišla po měsících zvažování a finančních problémech spojených se jménem. Podle CNN klesly v den loňských teroristických útoků v Paříži akcie společnosti o 4 % i přesto, že v daný den neohlásila žádné změny. Podle údajů amerického patentového úřadu mělo v roce 2014 značku Isis zaregistrováno zhruba 270 společností a výrobků.

Změny názvů připomínajících teroristickou organizaci se od roku 2014 staly tak rozsáhlými, že získaly i svou vlastní stránku na Wikipedii