Od letošního února zahrne definice oficiální TV měny i odloženou sledovanost „nultého“ dne (označovanou jako TS0, či též VOSDAL = Viewed On Same Day As Live): zhlédnutí pořadu na televizoru ještě v ten samý den, kdy byl živě vysílán. Informace o odložené sledovanosti, a to až 7 dní po živém vysílání pořadu, měří peoplemetrový projekt ATO už od ledna 2013. Doposud však tato data nebyla zahrnována do oficiální měny používané pro veřejné výstupy projektu a pro mediální plánování a nákup reklamního prostoru.

reklama

VOSDAL nyní v ČR představuje přibližně 55 % z objemu celkové naměřené odložené sledovanosti a má tu výhodu, je uživatelům dat k dispozici hned druhý den ráno spolu s živou sledovaností. Nejpozději od začátku roku 2017 ATO plánuje zahrnout do oficiální měny veškerou odloženou sledovanost realizovanou v horizontu 7 dní po živém vysílání.

Odložená sledovanost bude součástí peoplemetrového měření

Sledování televizních pořadů později než v době jejich živého vysílání se s rostoucí úrovní televizní vybavenosti českých domácností a rostoucí nabídkou služeb TV archivů těší čím dál větší oblibě. V poměru k živé TV sledovanosti představuje aktuálně v České republice odložená televizní sledovanost zhruba 1.8 % (srovnatelně jako v Německu, Francii, Itálii či Španělsku), přičemž toto procento poslední tři roky kontinuálně roste. V některých zemích (Velká Británie, USA či Skandinávie) však dosahuje tento poměr již dnes 5 až 15 %. 

Pořady lze sledovat odloženě několika mnoha různými způsoby, například použitím funkce timeshift, "ručním" nahráním a přehráním pořadu, použitím chytrého televizoru k přístupu do TV archivu a v neposlední řadě využitím služby TV archivu od IPTV či kabelového operátora. Z hlediska žánrů jsou logicky méně odloženě sledované zpravodajské pořady a sportovní přenosy, naopak nejvíce odloženě sledované jsou seriály, filmy či oblíbené zábavné pořady.