Iniciativa Svobodu médiím! představuje platformu pro nezávislost a pluralitu sdělovacích prostředků. Tu
tvoří řada profesních a občanských organizací a osobností, které mají za cíl společnými silami prosadit změny popsané ve zveřejněném prohlášení. Považuje za důležité chránit svobodu slova a svobodu médií, bez nichž nemůže fungovat demokratická společnost. "Po volebním vítězství Kaczyńského strany Právo a spravedlnost jsme v Polsku svědky znepokojivého podkopávání základních pilířů liberální demokracie a občanských svobod," píše se v prohlášení, které podepsali Hana Marvanová, Adam Černý, David Smoljak a Břetislav Rychlík. "Doslova ze dne na den schválila nová, jednobarevná vláda zákon, kterým dostala pod kontrolu veřejnoprávní média a vzápětí přímo dosadila nové šéfy Polské televize a Polského rozhlasu," píše se dále.

Platforma Svobodu médiím! a Asociace režisérů a scenáristů považují postup polské vlády za přímé ohrožení svobody a nezávislosti médií veřejné služby. "Ta mají v demokratické společnosti představovat nezpochybnitelnou a nenahraditelnou kontrolu moci, a proto by měla být od této moci jasně oddělena. Tato zásada musí platit bez ohledu na to, čím je tato moc motivována a o co usiluje," píše se ve společné tiskové zprávě.

Jedním z hlavních cílů platformy je prosadit změny zákona o České televizi a Českém rozhlase, které zajistí, aby rady těchto institucí, vybírající a odvolávající ředitele ČT a ČRo, nadále nebyly jmenovány na základě politické volby v Parlamentu ČR. Členy mediálních rad by podle platformy měly přímo jmenovat respektované organizace a sdružení s dostatečně dlouhou historií a také politické strany zastoupené v Parlamentu tak, aby mediální rady byly skutečně orgánem zastupujícím veřejnost. 

reklama