Za zmínku jich stojí jen pár. Doručení snídaně mohlo sice potěšit a možná i splnit svůj účel, ale wow-efekt se asi nekonal. Hádání množství cukru v šumivém víně od Wundermanu už bylo o něco zajímavější. Kampaň UPC za rohem, která personalizovaným direct mailem ukazovala názorně firmám blízkost přípojných bodů UPC, už uspěla v soutěži Effie.

Celkově ale i oslovení čtenáři na našem Facebooku mají pocit, že v minulosti už jsme zažili větší „pecky“. Jak píše Zdeněk: „Direct marketing bohužel není pro mnoho marketérů sexy, protože „je drahý“ Přitom si myslím, že naopak při dobrém zpracování může být velmi silným nástrojem právě v době, kdy všechno chodí online a do schránek nic.“

reklama

Nezbývá než souhlasit. Pokud vezmeme v potaz, že zazněly i názory, že za posledních pět let se žádná zajímavá zásilka neobjevila a poslední roky ubývá nápadů, pak firma, která dokáže a již v B2B nebo v B2C vymyslet do schránky nebo na stůl opravdu něco mimořádného, nejspíše uspěje.

Leckomu z nás ještě zbyl reflex jakéhosi radostného očekávání při otevření schránky. Jenže místo pohlednic, blahopřání a dopisů už na nás v naprosté většině vypadnou jen složenky, výpisy a pokuty za parkování.

Kvalitní a vtipný direct mail by nás mezi takovou čím dál tím mizernější konkurencí snáze potěšil – pokud ho ovšem firmy neodfláknou třeba jako nejmenovaná drogerie, která k narozeninám jako dárek posílá malinkatou ošklivou a fádní dortovou svíčku unylé barvy. Tak tenkou, že dorazí celá zpřelámaná, zohýbaná, odrobená a vůbec všestranně zubožená a vypadá, jako byste jí vylovili z hloubi zásuvky od minulých kulatin.

Kdyby si firma všechny rozeslané svíčky najednou zapálila, třeba by to stačilo k tomu, aby se jí rozsvítilo, že tudy cesta nevede.