Třetí nákupní centrum v Česku otevře ve čtvrtek v centru Liberce izraelská společnost Plaza Centers. Liberecká Plaza je ve stotisícovém městě už třetím podobným projektem za posledního půl roku. Už loni v říjnu se v Liberci po rekonstrukci otevřelo obchodní centrum Nisa a před měsícem Forum. Plaza měla původně první zákazníky přivítat už loni v listopadu, kvůli nedokončeným interiérům ale firma zahájení prodeje odložila.
Plaza, která je svou plochou 19 000 metrů čtverečních z nových obchodních center nejmenší, stojí v těsné blízkosti historické radnice. Rozlehlý komplex nabízí vedle obchodů parkování pro 490 vozů ve čtyřech podzemních podlažích. "Jsou tam také kanceláře a pět luxusních bytů," řekla mluvčí společnosti Michaela Dvořáčková.
Komplex ze skla a betonu vyrostl v místě, které řadu let hyzdila rozlehlá stavební jáma plná vody. Přesto vyvolal rozporuplné reakce. Výstavbu obchodního domu kritizovali památkáři, podle nichž do historického centra tak velká hmota nepatří. Řada lidí zase v centru chtěla spíše zeleň než další obchody. Díky Plaze se ale pro motoristy uzavřela ulice 5. května a pěší zóna v centru se prodloužila.
V centru Liberce měly původně vzniknout ještě dva podobné projekty. Na místě bývalé Textilany chtěl obchodní centrum postavit nizozemský investor, záměr ale přehodnotil a na místě bývalé továrny vyrostou v příštích letech byty. Proti centru Forum začala stavět nákupní galerii německá firma ECE, projekt ale zastavila a od českého státu chce miliardu korun za zmařenou investici.

reklama