Češi nejraději sledují videoobsah na televizi, a to i přes stoupající počet dalších digitálních zařízení v domácnostech.

Vyplývá to z výzkumu, který zajišuje společnost Nielsen Admosphere pro Asociaci televizních organizací (ATO) jako součást peoplemetrového projektu.

Podle něj sledujeme videoobsah na televizi v průměru 3 hodiny 16 minut denně. Z toho jsou 3 hodiny a 8 minut věnované sledování živého televizního vysílání a archivů televizních stanic. Jen 8 minut tvoří sledování videí z internetu nebo nahraných na záznamové zařízení.

reklama

Na notebooku nebo počítači, které jsou druhými nejčastějšími zařízeními využívanými k této činnosti, sledujeme videa průměrně 8 minut denně. Na smartphonu jsou to pak už jen 2 minuty a na tabletu 1 minuta denně.

Z výsledků Zaváděcího výzkumu také vyplývá, že televizor vlastní 95 procent českých domácností. Každá pátá domácnost má pak televizor připojený k internetu.

Druhou nejčastější obrazovkou je notebook nebo počítač, který najdeme v 70 procentech domácností v Česku. Následuje chytrý telefon, který najdeme v 57 procentech českých domácností. Tabletem disponuje necelá čtvrtina českých domácností.

Společnost Nielsen Admosphere měří pro ATO televizní sledovanost. Od příštího roku vstoupí takzvaný peoplemetrový projekt do nového pětiletého měřícího cyklu, ve kterém projekt změří i ty diváky, kteří sledují televizní vysílání přes internet

K další změně měření sledovanosti pak dojde už od 1. září 2017. Oficiální data sledovanosti televize budou nově zahrnovat i odloženou sledovanost měřenou za období třech dnů po odvysílání pořadu.