Mediální dům Economia znovu zpřístupnil článek o korupci ve fotbale, který minulý týden musel zablokovat na příkaz Vrchního státního zastupitelství v Praze.

„Hledali jsme zákonné ustanovení, které by umožňovalo Vrchnímu státnímu zastupitelství zakázat nám publikaci textu způsobem, kterým to učinilo. Takové ustanovení podle našeho přesvědčení neexistuje, což shledala i externí advokátní kancelář, s níž jsme celou záležitost konzultovali,“ oznámil ředitel redakcí Vladimír Piskáček.

reklama

Článek serveru Aktuálně.cz byl nedostupný od pátečního odpoledne. Vrchní státní zastupitelství tehdy přikázalo jeho okamžité stažení pod hrozbou finanční sankce, a to s vysvětlením, že jeho publikace prý ohrozila vyšetřování.

Economia článek znovu zpřístupnila v pondělí. „Argumenty, které nás k našemu postupu vedou, sdělíme ve stížnosti na postup státního zástupce, kterou podáme nadřízenému zástupci,“ podotkl Piskáček.

Postup Vrchního státního zastupitelství v Praze vůči Economii označil za nebezpečný precedent, který ohrožuje svobodu médií a právo lidí na informace.