reklama

Každoroční oceňování nejaktivnějších regionů, měst či jiných regionálních subjektů připravují společně národní filmová kancelář Czech Film Commission, Asociace producentů v audiovizi a agentura CzechTourism.

Cílem soutěže je upozornit na možnosti spolupráce regionů s filmaři a na výhody, které z tohoto spojení plynou.

V uplynulých ročnících si tituly „Film Friendly“ odnesly Filmová kancelář Jeseníky (za rok 2014) a Filmová kancelář Karlovarského kraje (2015). Adepti na ocenění za uplynulý rok mohou posílat přihlášky do 3. dubna 2017 a nositel titulu Film Friendly 2016 bude oznámen 26. dubna během závěrečného večera filmového festivalu Finále Plzeň.

„Letos jsme k naší iniciativě přizvali i ty, kteří mají k lokacím nejblíže – lokační manažery a skauty, kteří jsou ve filmovém štábu těmi, kdo vhodné lokace vyhledává. Ale nejen to, jsou pak v neustálém kontaktu se správci a majiteli lokací, domlouvají podmínky pro natáčení, garantují jim, že lokace bude po natáčení předána zpět ve stavu, v jakém byla převzata,“ vysvětluje Nela Cajthamlová, která má v Czech Film Commission na starosti komunikaci s mimopražskými regiony.

 „Česká lokační unie, která manažery sdružuje, udělí v rámci letošního ročníku soutěže vedlejší ocenění za nejvstřícnější spolupráci s filmaři v roce 2016,“ dodává Cajthamlová. 

„Máme velkou radost ze vznikajících regionálních filmových kanceláří a filmových fondů. Pod zkušeným vedením Czech Film Commission jich neustále přibývá a producenti se postupně učí jejich služeb využívat. Finanční nebo organizační podpora z regionů získává na atraktivitě a často může producenty motivovat k využití zajímavých lokací, které do té doby přehlíželi. Pozitivně se to odráží na v loňském roce realizovaných filmových a televizních projektech. Velkou zásluhu má i mnoho jednotlivců, například starostů či památkářů, kteří finanční a marketingový potenciál natáčení umí čím dál lépe využívat,“ říká Kateřina Weissová, výkonná ředitelka Asociace producentů v audiovizi.