Vietnamské, italské, ruské, španělské či německé televizní kanály zažívají v Česku neobvyklou oblibu. Je to především kvůli poptávce menšin, které své oblíbené kanály i u nás vyhledávají. Největší potenciál pak mají ruské a vietnamské TV kanály.

Za poslední tři roky na vzrůstající poptávku adekvátně reagovala i nabídka společností, které se na distribuci zahraničního vysílání specializují.

reklama

V roce 2014 bylo v ČR možné naladit 4 ruské kanály. Zájem o tuto službu měly desítky tisíc předplatitelů. Letos už je na satelitu, v kabelové televizi a IPTV šířeno více než 10 ruských kanálů a počet předplatitelů se posunul nad 200 tisíc.

„Přestože počet Rusů na našem území klesl, zájem o původní ruskou tvorbu naopak roste. Navíc ruské tematické kanály sledují i Češi, například z didaktických důvodů,” vysvětluje Erika Luzsicza, ředitelka mediální společnosti Axocom, která na českém trhu zastupuje zahraniční stanice.

Podobný skokový růst počtu předplatitelů očekává také u vietnamské komunity. Ta si v současnosti může vybrat ze tří kanálů a počet předplatitelů stoupl o desítky tisíc. Ještě před třemi lety byly platících zákazníků jen stovky.

„U asijských programů jde o dlouhodobý trend. Počet těchto obyvatel u nás se nadále zvětšuje. Ve svých komunitách chtějí být nadále ve spojení s mateřskou zemí a právě televize je v tomto ohledu adekvátní prostředek,“ dodává Luzsicza.

Nejčastěji jsou v nabídce operátorů německé, ruské, vietnamské a italské stanice. 

Jeden z dalších hráčů v oblasti distribuce zahraničního vysílání v Česku, mobilní operátor O2, od března nabízí svým divákům celkem 13 nových cizojazyčných televizních kanálů. Nově zprostředkovává stanice divákům hovořícím rusky, polsky, vietnamsky, italsky, německy nebo španělsky.