Zájmy českých soukromých televizních stanic bude hájit nová asociace. Spolek Asociace komerčních televizí založily Nova, Prima a Óčko. Chtějí tímto krokem reagovat především na chystané zákony nebo nové předpisy Evropské unie.

Asociace se zaměří také na ochranu autorských práv nebo vzdělávací aktivity v oblasti televizního vysílání. Celkem má pět pracovních skupin, které chystají odborné podklady.

„V posledních letech se neustále zvyšuje počet legislativních změn a úprav s přímým dopadem na oblast komerčního televizního vysílání, a to jak na národní úrovni, tak celoevropské. Cítili jsme tedy potřebu vyjádřit názor komerčních vysílatelů v otázkách, jako jsou například limity pro reklamu ve vysílání, které se právě projednávají v Evropském parlamentu,“ řekl prezident asociace Jan Vlček, jinak také jednatel TV Nova.

reklama

Nejbližším legislativním tématem bude pro asociaci plánovaná revize evropské směrnice o audiovizuálních mediálních službách. „V Bruselu nyní probíhají připomínková řízení a schvalují se nebezpečné pozměňovací návrhy,“ upozornil Vlček na tiskové konferenci.

Jedna z českých europoslankyň podle něj navrhuje zakázat reklamy na nápoje s obsahem kofeinu v době, kdy je před televizí vyšší koncentrace dětských diváků. To je ale podle Vlčka od páté odpoledne a později, televize by tak nesměla ani odvysílat reklamu na kávu.

TK Asociace komerčních televizí

Právník Novy Štěpán Peichl dodal, že problematické návrhy se objevují také v Česku. Konkrétní výhrady má vůči novele mediálního zákona. „Považujeme za nesmyslné, aby se teď schvalovala nová podoba a za rok a půl se implementovala evropská směrnice,“ řekl Peichl. Asociace se bude snažit přesvědčit poslance, aby s novelou počkali.

„Do televize si každý rád kopne a ony k tomu mlčely,“ myslí si generální ředitel Primy Marek Singer. Naráží tím na údajné výpady ze strany zastánců on-line reklamy vůči televizní reklamě. „Není to vendeta. Chceme odstartovat objektivní srovnání výhod a nevýhod zejména těchto dvou mediatypů.“ Asociaci vadí například neauditovaná data Facebooku nebo Googlu.

Technická sekce asociace se zaměří na druhou generaci digitalizace vysílání nebo parametry hybridní televize HbbTV. 

Ve valné hromadě mají zakládající členové poměr hlasů 46 % Nova, 46 % Prima a 8 % Óčko. Představenstvo tvoří Jan Vlček a Štěpán Peichl za Novu, Marek Singer a Vladimír Pořízek za Primu a Štěpán Wolde za Óčko.

Členy se mohou stát i další celoplošné televize, zájem bude posuzovat valná hromada. „Obeslali jsme i televizi Barrandov, ale neprojevila zájem. Může se kdykoliv přidat,“ konstatoval Vlček.