Z jedné nádražní budovy na Žižkově možná bude od dubna vysílat rádio. Studio tam chce vybudovat internetová stanice StreetCulture. Komunitní rádio funguje už šest let jako internetová alternativa komerčního i veřejnoprávního vysílání.

Zaměřuje se na subkulturní a menšinové žánry, které nemají jinde mediální prostor. Projekt je neziskový, všichni se na něm podílejí dobrovolně. „Vysílání dalo příležitost vyzkoušet si moderování lidem, které tvorba mediálního obsahu do té doby třeba vůbec nenapadla. Takový projekt je ale bez pomoci veřejnosti dále finančně nerealizovatelný,“ upozorňuje šéfredaktor Vilém Terich.

reklama

Rádio proto shání peníze na studio prostřednictvím crowdfundingové sbírky. Pokud se podaří dosáhnout cílové částky, zahájí moderované vysílání v polovině dubna. Ze skutečného studia vysílalo už dříve, nejprve v ulici Štítného na Žižkově, později z centra Klinika.

Teď má šanci na vysílání z prostor kulturního centra 1435mm, které na Nákladovém nádraží Žižkov provozuje Národní filmový archiv. Největší fanoušci, kteří přispějí částkou 5000 Kč, dostanou na rádiu svůj vlastní padesátiminutový pořad. V nabídce odměn je také několik soukromých koncertů nebo třeba přívěsky z trsátek.

Projekt StreetCulture vznikl původně jako občanské sdružení, dnes má podobu obecně prospěšné společnosti. Jejími zakladateli jsou Iva Jonášová, Jiří Malina a Ivan Brhlík.