Sponzoři a televize pochopili, že herní přenosy skrývají hluboký mediální i marketingový potenciál. Jedná se totiž o skvělý způsob, jak oslovit jinak těžce dosažitelnou generaci mileniálů. Zájem publika i velkých firem tak za poslední roky vystřelil finanční možnosti strmě nahoru. Třeba týmy posledního mezinárodního turnaje ve hře Dota 2 se podělily o 21 milionů dolarů, v přepočtu skoro o 530 milionů korun. Většinu přitom zaplatili samotní fanoušci prostřednictvím mikrotransakcí.

reklama

K vytvoření celého prostředí napomohla streamovací platforma Twitch.tv. Tu koupil v roce 2014 americký Amazon za 970 milionů dolarů (téměř 25 miliard korun). Nástroj s oblibou využívají jak sami hráči, tak i moderátorské týmy televizí. Podobně jako na YouTube lze navíc do vysílání umístit reklamu. Není nouze ani o široké spektrum product placementu - diváci tak mají na očích různé značky počítačových výrobků, nápojů, křesel a jiných doplňků.

Kvalitnější je i přístup k samotnému moderování. "Aktuálně je produkce na úrovni televizních sportovních přenosů. Komentátor přijde do studia na své stanoviště a jen si v klidu komentuje," podotýká Ondřej Báča, zakladatel herní agentury Hitpoint.cz, která se v Česku přenosem a moderováním e-sportů začala úzce zabývat jako jedna z prvních firem.

Světový trend proniká i do Česka. E-sporty chce divákům nabízet O2 TV Sport nebo třeba satelitní platforma Skylink. "Na rozdíl od jiných novinek v menšinových žánrech má e-sport potenciál vysoké sledovanosti. Jen to chce svůj čas," domnívá se Jaromír Glisník, člen představenstva společnosti M7 Group, která Skylink provozuje.

Z rostoucí popularity ale těží hlavně televize Prima. Napomohly k tomu i obchodní kroky jejího švédského spoluvlastníka. Mediální gigant MTG totiž koupil většinu v německé organizaci Electronic Sports League. Zaplatil za ni v přepočtu přes dvě miliardy korun. Krátce na to proběhl i nákup švédské herní agentury DreamHack, která organizuje největší e-sport festivaly na světě.

Prima se tak dostala k vysílacím právům největších mezinárodních turnajů. "Vůbec poprvé jsme se přes MTG dostali k možnosti vyslat zástupce Prima Cool na mistrovství světa ve hře Dota 2 v roce 2014. Přenos jsme streamovali přes web Primy Play a hned jsme zjistili, že to u nás zajímá desetitisíce diváků," vypráví o počátku herního vysílání v televizi v rozhovoru pro MAM Daniel Grunt, šéf nových médií na Primě.

Exkluzivně pro předplatitele:


Marketing & Media 9/2017

Objednejte si MAM 10/2017
s tématem E-SPORTY JSOU TVRDÝ MEDIÁLNÍ BYZNYS

Digitální vydání v podobě PDF | Tištěný výtisk přes SMS

Další obsah tohoto čísla:
  • Televize Nova je v ostrém sporu s distributorem svého signálu
  • Výsledky a galerie reklamní soutěže Zlatá Pecka
  • Jak velká data řídí marketing českých firem i program České televize
  • Proč kreativec Martin Charvát pracuje pro ČSSD
  • Kauza drzý náměstek: mediální trénink zázraky nezařídí
  • Jak firmy používají pro marketing seznamku Tinder
  • Kinoreklama není jenom promítnutí spotu před filmem
  • První Češka ve světových porotách prestižních reklamních soutěží
  • Jak se značky zviditelňovaly na festivalu Berlinale
  • Odborníci doporučují upravit výzkum poslechovosti rádií