V České republice ke konci roku 2016 fungovalo 1,1 milionu ekonomicky aktivních firem do 50 zaměstnanců. Ukazuje to mapa malého podnikání, kterou vytvořil tým datových žurnalistů Samizdat společně s projektem T-Mobile Rozjezdy. Ten podporuje začínající podnikatele.

„Víme, že pro začátek nestačí jen nápad, ale i znalost trhu a konkurence. Proto jsme rozhodli zájemcům o podnikání nabídnout on-line zdroj těchto cenných informací,“ podotkl TomᚠRyšavý, ředitel strategie společnosti T-Mobile pro ČR.

Mapa umožňuje vyhledávat počty firem z 81 podnikatelských oborů až na úroveň jednotlivých obcí ČR.Například zde můžete najít, kde sídlí 552 malých e-shopů. Kromě podnikatelů může nástroj přijít vhod například vysokým školám nebo novinářům pro analýzu podnikání v ČR. 

Za on-line přehledem drobných českých podnikatelů stojí tým datových žurnalistů Samizdat na základě veřejných dat z několika zdrojů: z Registru živnostenského podnikání, Obchodního rejstříku a Registru ekonomických subjektů a jsou aktuální ke druhému pololetí roku 2016.
reklama

Samizdat je tým datových novinářů, kteří se zabývají získáváním, analýzou, vizualizací a interpretací dat, která jsou – nebo by měla být – veřejně dostupná. Na datovou žurnalistiku se zaměřili v roce 2012 ještě jako členové redakce Hospodářských novin a serveru IHNED. Od roku 2014 spolupracují s Českým rozhlasem.