Marketingový lesnický a dřevařský fond by měl začít fungovat od roku 2018. Navrhují to koaliční poslanci v čele s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL), svůj podpis pod novelu zákona o lesích dal i zástupce opozice.

Fond by měl podporovat marketing dřeva a výrobků z něj, aktivity lesní pedagogiky, či navrhovat opatření ke zvyšování objemu zpracovaného surového dříví na výrobky s vyšší přidanou hodnotou. Má také pomoci ke snížení vývozu surového dříví z Česka.

Povinné odvody by podle novely měli platit majitelé lesů a zpracovatelé dřeva. Fond by měl ročně hospodařit se zhruba 31 miliony korun, polovinu z nich dá do rozpočtu stát, píše se v důvodové zprávě novely.

reklama

Nejvyšším orgánem fondu by měla být sedmičlenná rada, funkční období jejích členů jmenovaných ministrem zemědělství bude čtyřleté. Jeden člen rady by měl být z ministerstva, tři z řad vlastníků lesů a tři za zpracovatele dřeva.

Povinně by do fondu dávali korunu za metr krychlový zpracovaného dřeva zpracovatelé s objemy nad 20.000 metrů krychlových ročně, pět korun na hektar pak vlastníci s lesními pozemky většími než 1000 hektarů. Dřevařský fond by měl fungovat podobně jako už existující vinařský fond, stejnou sumu jako soukromníci poskytne také stát. Fond by měl nejspíš sídlit v Praze.

Provozní náklady fondu by neměly přesáhnout pětinu příjmů. Ministerstvo zemědělství by mělo pomoci k jejich snížení spoluprací při zajišování kancelářských prostor, dopravy, spotřebního materiálu a služeb.

Podle poslanců je cílem i zvýšení využívání výrobků ze dřeva, do roku 2030 by se měla spotřeba zvýšit o 30 procent.

Zákonodárci podporují také vyšší využívání dřeva ve stavebnictví. "V České republice máme v této oblasti značené rezervy. V roce 2015 bylo postaveno zhruba 1400 dřevostaveb, což odpovídá zhruba desetiprocentnímu podílu na celkovém počtu rodinných domů," píší ve zprávě. V sousedním Bavorsku byl podle nich v roce 2014 tento podíl 21 procent a v Rakousku se pohybuje kolem 30 procent.

Normu bude ještě muset projednat vláda a následně parlament. Pod novelou zákona jsou podepsáni hlavně poslanci za KDU-ČSL, ale i první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, sociální demokrat Ladislav Velebný nebo komunista Pavel Kováčik ze zemědělského výboru sněmovny.