Českou republiku si pro natáčení volí v několika posledních letech zejména produkce televizních seriálů a filmů s historickou tématikou. Důvodem pro to jsou zejména různorodé lokace a kreativní a řemeslné profese, které Česká republika nabízí – od výpravy, stavby dekorací, přes kostýmy až po výrobu rekvizit, jak vysvětluje Ludmila Claussová z Czech Film Commission. Nejinak tomu bude i v druhé půlce tohoto roku.

Na konci června odstartovalo natáčení televizních seriáků Britannia pro britskou stanici Sky a z Chorvatska se k nám přesunula produkce seriálu Knightfall pro History Channel. Obě produkce v České republice utratí celkem přes 2 miliardy korun. V neposlední řadě probíhají přípravy natáčení první řady televizní série Genius pro National Geographic Channel v produkci Fox 21.

reklama

Dva eposy a Einstein 

Pro natáčení historického eposu Britannia počítají producenti se 145 dny, probíhat bude v lokacích i v ateliérech. Desetidílný seriál přibližuje období Římské říše v 1. století po Kristu, kdy Římané pronikají na území dnešní Velké Británie. Jedním z producentů seriálu je Rick McCallum (A United Kingdom, Emperor, Star Wars) za českou produkční společnost Film United. Filmový štáb Britannie u nás utratí asi 970 milionů korun.

Příběh seriálu Knightfall se odehrává mezi 13. a 14. stoletím a zachycuje skutečné události, které vedly k pronásledování a pádu templářských rytířů. Natáčet se v České republice bude až do prosince, a to např. na hradě Točník, v Průhonicích či na Barrandově v rozsáhlých kulisách dobové Paříže. Seriál vzniká v koprodukci amerických společností A+E Studio, Midnight Radio a The Combine, na české straně má produkci na starosti Stillking Films. Půjde o nejdražší filmový rozpočet roku v rámci natáčení ČR, a to s částkou 1,1 miliardy korun.

Třetí významnou produkcí na území republiky je první řada televizní série Genius pro National Geographic Channel přibližující světově významné inovátory.Uvodní epizody s Albertem Einsteinem bude režírovat Ron Howard (např. The Da Vinci Code nebo Apollo 13). Vysílání seriálu je plánováno ve 171 zemích a 45 jazycích na jaře 2017.

Kromě těchto rozsáhlých seriálových produkcí probíhá v České republice natáčení další řady snímků. "Standardně nás vyhledávají německé televize, teď se tu právě natáčí televizní film Die Vergeltung pro ZDF a v přípravách je také film Zuckersand pro ARD. V prvním pololetí letošního roku u nás natáčely německé štáby televizní snímky Landgericht, Die Glasbläserin, Askeladden a Spark. Vrátí se k nám opět i Skandinávci, konkrétně Švédi. V srpnu a září tu budou točit část jistě velmi zajímavého filmu Borg vs. McEnroe. Příběh o legendárních tenisových rivalech se bude odehrávat v areálu na pražské Štvanici, která má ztvárnit anglický Wimbledon. Produkci na české straně zajistí Sirena Films. A nebudou chybět ani štáby z Asie. V nejbližší době se bude natáčet hongkongská produkce Adventurers s Jeanem Reno v jedné z rolí a zavítá k nám opět i Bollywood," doplňuje Claussová.

Autor:JULIE VRABELOVA

V Česku se natáčel i norský film "Askeladden – I dovregubbens hall" (ten Askeladden. Natáčelo se od dubna do června. Fotka je z natáčení v Brdech. Produkci filmu měla na starosti Maipo Film . Foto: Julie Vrábelová

"Je skvělé vidět, že český filmový průmysl zase ožil. Díky pobídkám se k nám zahraniční štáby po drastickém propadu produkce před cca deseti lety opět vrátily a zaměstnávají tu tisícovky lidí. Nejen filmařů, ale dávají práci také mnoha dalším oborům a službám. Útrata zahraničních produkcí v České republice vzrostla od zavedení pobídek téměř pětinásobně," hodnotí pozitivně efekt filmových pobídek Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie. "Věříme, že změny v systému pobídek, které byly letos schválené novelou, tento trend ještě posílí."

"Za všechny takové projekty jmenujme například televizní seriály The Musketeers, Borgia nebo celovečerní filmy Marguerite, The Zookeeper's Wife, Anthropoid, čínský seriál The Last Visa, skandinávský film Tordenskjold nebo nedávno dotočený snímek Interlude in Prague odehrávající se v roce 1787, kdy Mozart pobývá v Praze a komponuje operu Don Giovanni," dodává Claussová.