- Řada obchodníků se potížím vyhnula po svém - mají zavřeno

- Za špatnou manipulaci s eurem hrozí pokuta až 1500 eur


Přestože zavedení eura na Slovensku nezpůsobilo vážnější problémy, někteří prodejci se nevyhnuli porušení zákonů. Slovenská obchodní inspekce v prvních dvou dnech společného oběhu korun a eur narazila dokonce na případy, kdy obchodníci platbu v nové měně odmítli.

"Nedostatků jsme nezjistili mnoho, ale takové jednání je závažným porušením zákonů," upozornila vrchní ředitelka inspekce Nadežda Machútová. Za takové prohřešky mohou podle ní prodejci dostat pokutu až do výše 1500 eur. "Prodejci totiž odmítnutím eura znemožňují svým zákazníkům nákup zboží za platnou měnu," vysvětluje Machútová.

reklama

Obchodníci musí do 16. ledna přijímat koruny i eura, vracet by ovšem měli už jen novou měnu.

Supermarkety to zvládly

Za první dva dny společného oběhu "staré" a "nové" měny inspektoři prověřili 203 obchodních míst a ve 33 z nich narazili na pochybení. V některých prodejnách například neměli připravenou hotovost v eurech, jinde se vyskytly nesrovnalosti s dvojím označováním cen zboží či se špatně uvedeným směnným kurzem.

"Kontroly potvrdily naše očekávání. Problémy mají zejména menší obchody, zatímco ve velkých obchodních řetězcích jsme žádná pochybení nezjistili," dodala Machútová. Například prodejny řetězce Tesco přijímaly platby v eurech již dávno před jeho zavedením. U pokladen některých supermarketů se však tvoří dlouhé fronty, protože manipulace se dvěma měnami zabere více času.

Mnohé menší obchody se problémům s eurem vyhnuly po svém - prostě mají zavřeno. V centru Bratislavy tak na několik dní zavřela téměř polovina drobných prodejců.

"Eura? Nejsem směnárna"

S problémy se během přechodného období mohou setkat i lidé, kteří si na Slovensku zastaví taxi. "Od zákazníků eura brát nebudu a vracet budu slovenské koruny. Nejsem směnárna," zlobil se jeden z taxikářů slovenské společnosti Taxi Trend. "Naše společnost disponuje firemními vozidly i vozidly živnostníků. Firemní automobily jsou vybaveny taxametry s duálním zobrazením cen a řidiči disponují i eury. Takovými taxametry je ale vybaveno přibližně jen 15 procent živnostníků," vysvětluje majitel firmy Taxi Trend Peter Fitoš.

Doposud si však podle majitelů taxislužeb na chování taxikářů při placení nikdo nestěžoval.

Potíže se objevily také u čerpacích stanic. Podle internetového portálu sme.sk některé pumpy nesprávně zobrazují ceny benzinu a nafty v eurech na velkorozměrných informačních tabulích. Za všechno může špatně umístěná desetinná čárka, kvůli které se zobrazují sumy desetinásobně vyšší, než je reálná cena.

Oprava chybných údajů si vyžádá několik dní až týdnů, nebo plastové informační tabule by se při manipulaci v mrazivém zimním počasí mohly poškodit.

Řezníkovi snížilo euro zisk

Výrobce a prodejce masných výrobků Ladislav Orbán se podle doporučení ekonomů zásobil eury v hodnotě 16 milionů slovenských korun. Nyní ale zjistil, že je to příliš mnoho, a tak vrací zákazníkům v eurech bez problémů. Mince o hmotnosti přesahující pět tun si musel z banky vyzvednout již na začátku prosince, jinak by mu hrozila pokuta. Nesměl je ale pustit do oběhu, a tak měl eura až do ledna zablokovaná, což mu zkomplikovalo nákup surovin. "Taková pravidla nebyla při přechodu na euro spravedlivá. O tom se ale oficiálně nemluví," říká Orbán.

Aby jeho obchod přežil, musel nakupovat suroviny na dluh. Přechod na euro ho ekonomicky poškodil, protože při nedostatku hotovosti nemohl nakupovat ve velkém a nedostal na suroviny množstevní slevu. Z marže mu tak přechod na euro ukrojil asi třetinu.