reklama
reklama
22. 6. 2007 | poslední aktualizace: 22. 6. 2007  09:05

Nevidomí mohou využívat virtuální trafiku

Zrakové postižení lidé mohou začít využívat virtuální trafiku s novinami a časopisy, ve které je v současnosti 33 titulů. Ty lze číst on-line nebo je stáhnout jako textové soubory.

Zrakové postižení lidé mohou začít využívat virtuální trafiku s novinami a časopisy, ve které je v současnosti 33 titulů. Ty lze číst on-line nebo je stáhnout jako textové soubory. K používání trafiky musí nevidomí vlastnit počítač, který má hlasový a hmatový výstup s takzvaným braillským řádkem a na kterém mohou číst data z obrazovky prsty v písmu pro nevidomé. Projekt nazvaný Trafika pro nevidomé připravila obecně prospěšná společnost Brailcom, informoval
ředitel společnosti Jan Buchal.
Internetová stránka www.trafika.brailcom.cz umožňuje těmto lidem nejen bezplatné čtení novin a dalších periodik v elektronické podobě, ale nabízí i výstřižkovou službu, která za ně sleduje, jestli se ve vydaných článcích nevyskytuje sledované slovo či slova. Pokud ano, informuje je mailem.
Čtenáři si mohou sestavit vlastní odběrový seznam periodik. Trafika obsahuje i archiv periodik, který umožňuje vyhledávání ve starších titulech.
Podle Boukala se společnost Brailcom především soustředí na vývoj volně šiřitelných softwarů pro nevidomé, protože je přesvědčena, že tyto programy by neměly být předmětem obchodování. Software, který pomůže zrakově postiženým pracovat s počítačem, stojí zhruba 60 000 korun. Handicapovaní sice mají možnost požádat o příspěvek na jeho nákup, ale je to příspěvek nenárokový.
Bailcom dlouhodobě podporuje Knihovnu a tiskárnu pro nevidomé K. E. Macana, například vyvíjel její katalog a bude provozovat digitální knihovnu.

Autoři:
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.

Právě on air

 Igor Paleta

Jak prodat aroganci

Takové naše zákaznice přece nejsou. Nejsou! Copak by se mohly s touhle mrchou ztotožnit? Řekne si chytrý markeťák. A skript tohohle...

Chytrá Horákyně

 Jakub Horák

Dneska se moc dozví i ten, kdo se neptá

Jakub Horák, producent, legenda české reklamy a Facebooku. Každý týden v MaM.

reklama
reklama