Přibližně na dvojnásobek se v letních měsících proti zbytku roku zvýšil objem volání tuzemských uživatelů mobilních telefonů ze zahraničí. Tradiční země, odkud lidé nejčastěji volají, jako jsou sousední Slovensko, Rakousko i Německo, doplnily Chorvatsko, Itálie, Řecko a Španělsko, uvedli operátoři.
I v létě lidé nejčastěji volají ze Slovenska, na druhé místo se dostalo Chorvatsko a třetí je Německo. Krátké textové zprávy SMS podle statistiky T-Mobile lidé nejvíce posílají z Chorvatska, Německa a Slovenska. V červnu a červenci poslali zákazníci T- Mobile z ciziny 9,6 milionu SMS a provolali 3,4 milionu minut.
To, že jsou Češi národ posedlý posíláním SMS, dokládá podle mluvčího Českého Mobilu Petra Šindlera skutečnost, že na jeden roamingový hovor Čecha připadnou ze zahraničí čtyři SMS. U cizinců pohybujících se v létě po ČR je tento poměr 1:1.
Operátoři se shodují, že zájem o jejich služby v zahraničí se proti loňsku zvýšil. Přispělo k tomu zejména zjednodušení podmínek roamingu, ale i akční nabídky. Například Eurotel zjednodušil aktivaci pro tarifní klienty, kterým nyní stačí mít zaplacené faktury za tři předchozí měsíce, a nabídl speciální SIM kartu s deseti SMS z vybraných zemí po deseti haléřích.
T-Mobile sjednotil ceny tak, že jsou v jednotlivých zemích stejné bez ohledu na používaného operátora. Český Mobil neúčtuje klientům 17korunový sestavovací poplatek pro zahraniční hovory a snížil vratnou zálohu pro aktivaci roamingu.

reklama