V červnu 2014 získal Robert Novotný, zakladatel společnosti Mironet, odškodnění od státu 22,5 milionu korun. Proč? V roce 2000 totiž policie kvůli domnělému prodávání kradených operačních systémů společnosti Microsoft zabavila tehdy ještě rychle rostoucí firmě počítače a další majetek. Jejího majitele Novotného obvinila z počítačového pirátství.

Z bezpečnostního aparátu přitom unikaly do médií informace o dostupných "důkazech". Obvinění byla ovšem v roce 2002 zrušena a Novotný se momentálně soudí znovu. Tentokrát ale o ušlý zisk a znehodnocení firmy. Celkem o 626 milionů. „S úroky to je už okolo miliardy,“ tvrdí podnikatel. Pokud spor vyhraje, hodlá peníze investovat do marketingu a posílení firmy.

Spor v souvislosti se zásahem policie trvá bezmála dvacet let. Jak se vás dotkla pozornost médií?

Mediálně to pro nás ze začátku vypadalo dobře, jevili jsme se jako malá firma bojující proti velkému Microsoftu. Dokonce jsem si myslel, že nám celá věc ve výsledku reputačně pomůže. Do záležitosti ale vstoupila policie. Ta udělala zhruba po dvou týdnech tiskovku, kde řekli novinářům, že mají důkazy o tom, že Mironet je velký porušovatel autorských práv. Jakmile toto policejní mluvčí řekla, vše se okamžitě otočilo proti nám. Naši zákazníci začali mít strach u nás nakupovat.

Opravdu se tolik lekli?

Byla jiná doba. Dnes máte autorizované servisy. V minulosti ale byly záruky vázané na dealera zboží, takže pokud prodejce zanikl, zanikly i vaše záruky - a lidé tenhle risk nechtěli podstupovat. Prodeje nám přitom předtím dynamicky rostly stejně jako třeba Alze. Vyšetřování a hlavně mediální komunikace policie nás stály vedoucí postavení na trhu. Tuhle myšlenku vyjádřil státem určený znalec, ne my.

Měli jste tehdy PR specialisty nebo připravenou krizovou komunikaci?

Neměli jsme vůbec nikoho, v médiích jsem vystupoval osobně. Řekli jsme, že chceme zveřejnit materiály ze spisu, aby se ukázalo, že ty věci, co říká policie, nejsou pravdivé. Policie nám to ale znemožnila, označili mě jako osobu na případě nezúčastněnou. Nedávalo to smysl. Za dva roky Ústavní soud řekl, že to bylo absolutní porušení všech možných práv, nařídil policii, aby tohle zastavila a vrátila veškeré zboží. Oni díky tomu řekli v médiích, že to nemůžou kvůli rozhodnutí soudu došetřit. I přes to, že na veškerý software jsme měli platné licence, které jsme předložili. Opět ale šla ze strany policie informace do médií, že jsme přece jen měli na jednom počítači špatný software. Nesmyslné konstatování - byla to demoverze operačního systému, na který jsme také měli licenci.

Nelitujete s odstupem let toho, že jste tehdy neměli žádné odborníky na krizovou komunikaci?

Určitě jsme to mohli udělat lépe. Rozhodnutí, že si celou věc nenecháme líbit, bylo však rozhodnutí principiální. PR agentura by mi možná něco vyvracela, ale já bych to třeba stejně udělal po svém. Kdybychom tehdy měli PR agenturu, tak už jen kvůli tomu, jak jsme byli rozčílení, si dokážu představit, že by do toho vnesla určitý klid a vytáhla pro média informace, které jsou podstatné. Druhá věc jsou její kontakty s médii. Tehdy se tu objevovali novináři, psali o nás, stýkali se s námi, ale neřešili jsme, kdo to je, odkud je, ani jsme nikoho následně neoslovovali, aby o nás psal. Byli jsme amatéři proti profíkům.

Marketing & Media 32-33/2017Celý článek najdete v týdeníku Marketing & Media 32-33/2017.

Koupit časopis v PDF | Objednat výtisk přes SMS

Hlavní téma vydání je marketing elektroniky. Čtěte také rozhovor s ředitelem TV Prima o plánech pod novým majitelem, návod na oslavy státních svátků ve firemních barvách i to, jak si poradit s produktovou přesyceností.

reklama
Tento článek je pouze pro předplatitele.
Chcete ho dočíst?
Předplatit si