Soud rozhodl, že kladenská ODS nemusí v rámci předběžného opatření skrýt příspěvek na sociální síti, který kritizoval současné vedení města. To nyní má zaplatit náklady řízení, vyplývá z rozsudku soudkyně Veroniky Křesanové, který má ČTK k dispozici.

Kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) podal kvůli příspěvku žalobu na ochranu osobnosti, tou se nyní zabývá soud. Příspěvek nyní na sociálních sítích není, pokud se ale objeví, podá Volf návrh na předběžné opatření znovu, řekl ČTK.

reklama

"Příspěvek ODS z května 2017 nazvaný Kladenské Palermo popisující chování vedení města se primátorovi a jeho náměstkovi zřejmě nezamlouval, pokusili se proto pomocí předběžného opatření u soudu vymoci jeho smazání," uvedl předseda kladenské ODS a opoziční zastupitel Dan Jiránek.

Soud nejdříve vydal předběžné opatření, podle kterého musela kladenská ODS příspěvek skrýt. Kladenská ODS se proti předběžnému opatření odvolala. Odvolací soud v rozhodnutí cituje mimo jiné několik rozhodnutí a nálezů Ústavního i Nejvyššího soudu a také Listinu základních práv a svobod.

"V kontextu citované právní úpravy a judikatury je třeba zdůraznit, že navrhovatelé jsou osobami veřejného zájmu, osobami významně veřejně politicky činnými, musí mít větší míru tolerance k negativním postojům či hodnocením, kterým se osoba veřejně činná vystavuje přijetím této funkce," uvádí rozhodnutí odvolacího soudu.

Podle něj mohou například politici hned osobně reagovat a veřejně popřít vztah k události, ke které se příspěvek vztahoval.

Kladenský primátor Milan Volf a náměstek Přemysl Mužík (oba Volba pro Kladno) nyní musí podle rozhodnutí, proti kterému není dovolání, zaplatit náklady řízení, a to každý 3888 korun. "To neznamená, že oni vyhráli," uvedl Volf a dodal, že žaloba na ochranu osobnosti pro něj není zásadní. "My to nebereme jako souboj, my jsme to podali, tím to pro nás skončilo," řekl dnes primátor.