Pokutu 200 tisíc korun musí zaplatit společnost ABC TV, která si na televizi Rebel zadává noční teleshoppingový blok pod názvem Sexy výzva. Firma dostala sankci za nekalé obchodní praktiky v jednom z loňských srpnových dílů. Rozhodla o tom vysílací rada.

Moderátorka zadala divákům úkol, aby spočítali finanční obnos znázorněný mincemi na obrazovce. Nejdřív ovšem museli vyřadit takové, které byly kvůli různým chybám neplatné a do výsledku se proto nezapočítávaly. Svůj tip pak měli volat do studia na telefonní linku se zvýšeným tarifem.

reklama

Reálně však soutěž nikdo nemohl vyhrát, správná odpověď se podle vysílací rady vůbec nedala určit. „Chyby na mincích, které kvůli drobné odchylce byly chápány jako neplatné, nebylo možné identifikovat ani poté, co moderátorka správnou odpověď ukázala, a kdy byly chybné mince označeny červeným kroužkem,“ stojí v usnesení o pokutě.

Diváci podle rady objektivně nemohli poznat jen velmi drobné odchylky na mincích. „Spotřebitel nemohl vyhodnotit, že se nemají do konečného výsledku započítat, a na základě této skutečnosti mohl učinit obchodní rozhodnutí, které by jinak neučinil, tj. zavolat na telefonní číslo za zvýšenou sazbu, aby sdělil odpověď, kterou považuje za správnou,“ argumentuje vysílací rada.

Sankce radní udělili ještě za dva další teleshoppingy, tentokrát zadané firmou WS International. V obou případech jde o pokutu 200 tisíc korun za nekalé obchodní praktiky. V prvním případě teleshopping lákal na dárek zdarma, který ve skutečnosti zdarma nebyl, protože byl součástí prodávané sady nožů. Druhý propagoval zvýhodněnou nabídku dvou sad kráječe a mixéru za cenu jedné, ale ve skutečnosti jde o standardní cenu za obě sady.