Deník po smrti diktátora Franciska Franka získal pověst novin demokratického Španělska. Je také zřejmě jedním z nejvlivnějších hispánských listů na světě. Od ekonomické krize v roce 2008 však počet čtenářů tištěné verze klesá.

Přechod celostátních novin na internet se stává trendem. Stejný záměr už oznámil britský The Independent, který na papíře naposledy vyjde na konci března.

reklama

"Krok z papírové do digitální podoby je pouze jednou částí a není dokonce ani největším z mnoha kroků, které budou muset noviny udělat, dokud nenajdeme nᚠsprávný prostor v budoucnosti," napsal Caño v otevřeném dopise zaměstnancům. Ujistil je však, že El País bude vycházet v tištěné podobě tak dlouho, jak to bude možné, ale bude pracovat na vybudování digitálního média, které by mohlo lépe reagovat na potřeby čtenářů.

"Již nyní můžeme říct, že zvyk kupovat noviny ve stánku je záležitostí menšiny," uvedl Caño. "Většina lidí, zvláště mladých, hledá informace v řadě jiných přístrojů a konzumují je jinak."

El País byl založen v roce 1976. Stejně jako mnoho dalších španělských listů se dostal do problémů v době ekonomické krize, kdy se snížily příjmy z reklamy. Náklad listu stabilně klesá, loni to bylo o 15 procent na zhruba 220 tisíc výtisků.

Jeho internetové stránky však rostou a průměrný měsíční počet jeho internetových čtenářů loni stoupl o 15,3 procenta na 13,5 milionu, napsala agentura Reuters.