České tiskové kanceláři se nelíbí návody na YouTube, jak neoprávněně použít fotografie z její fotobanky. Vedení agentury proto opakovaně vyzvalo vlastníka YouTube Google, aby videa s návody smazal. Když neuspělo, stěžovalo si u Sdružení pro internetový rozvoj. ČTK to uvedla v tiskové zprávě.

Videa na serveru YouTube obsahují postup, jak z fotografií zveřejněných ve Fotobance ČTK na internetu vymazat vodoznak v podobě loga ČTK. Právě vodoznak má fotografie chránit před neoprávněným užitím.

ČTK žádala Google o odstranění uvedených návodů opakovaně od 30. listopadu 2015 prostřednictvím k tomu určených formulářů a 7. ledna také osobním dopisem generálního ředitele adresovaným ředitelce Google CZ Taáně Le Moigne. Na ten dosud neodpověděla.

reklama

"Přístupem Google k zájmům jejich vlastních uživatelů jsem překvapen. Je totiž známo, že ČTK soustavně a průběžně monitoruje případné krádeže fotografií, takže tomu, kdo by návod skutečně použil, hrozí sankce," uvedl generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

České zastoupení Google uvedlo, že stížnost postoupilo poskytovateli služby, kterým je společnosti Google Inc. "Dle nám dostupných informací Google Inc. komunikovala s ČTK přímo a poskytla jí návod, jak v tomto případě správně postupovat, aby bylo možné problém prověřit a vyřešit," řekla ČTK mluvčí Google ČR Janka Miklík Zichová.

Pokud by se návody z YouTube někdo řídil, může s velkou pravděpodobností očekávat uplatnění nároku na vydání bezdůvodného obohacení za neoprávněné užití fotografie ČTK ve výši dvojnásobku obvyklé ceny licence. Může mu také být udělena pokuta za přestupek ve formě neoprávněného zásahu do autorského práva podle autorského zákona, jejíž horní hranice činí v těchto případech 100 tisíc Kč.

"Právní dopady a případnou škodu ČTK budeme řešit odděleně," dodal ředitel agentury Majstr. Předpokládá, že ČTK poskytne podklady o této záležitosti prostřednictvím komisařky pro práva spotřebitelů Věry Jourové také Evropské komisi v rámci řízení, které je v současné době vedeno se společností Google.