Česká protipirátská unie, sdružující především nejrůznější filmové distributory, dosud vždy žalovala jednotlivce. Nyní to však konečně vypadá na velký souboj s organizací, která se jen tak nevzdá. A dopadne případný soud jakkoliv, bude důležitý. Stanoví totiž pravděpodobně, jaká je přiměřená pokuta za sdílení. V této chvíli totiž distributoři požadují po pirátech absurdní astronomické sumy.

reklama

Příkladem může být třeba případ Michala Popa z minulého roku, který na server Ulož.to dal přes dvě stě filmů. Poškozené společnosti po něm chtěly dva a půl milionu, on byl ochoten dát sto tisíc a omluvit se. Navíc je tragikomické, že v případu nijak nefiguruje ten, kdo mu trestný čin umožnil - samotný server.

Pirátská strana by chtěla toto pirátské bezčasí rozseknout. A má připraveno spoustu argumentů, jednoduše převedených do jejich hesla "odkaz není zločin". Piráti totiž nejsou vlastníky kradených věcí, jen na ně odkazují. A to není to samé. Vždy co dělá Google se svým vyhledávačem? Technicky vzato to samé.

Ale ono to samozřejmě to samé není. Google cenzuruje pochybné odkazy, piráti na nich naopak staví svůj web. Je pravděpodobné, že za to po dlouhých soudních tahanicích nějaký trest přijde. Ale měl by být přiměřený. Distributoři absurdně požadují z každého souboru nějakou korunu, ale nikdo přece neví, kolik ze sledujících by do toho kina doopravdy šlo.

Žijeme v nové době, pro niž je sdílení obrovského množství obsahů základem. Všichni jsme autoři. A je právě na soudech, aby našly přiměřený trest, pokud naše autorství už poškozuje autorství někoho jiného.

David Klimeš, komentátor, Hospodářské noviny