"Potvrdil se trend prvního pololetí loňského roku a za celý rok vykazujeme pozitivní EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů - pozn. red.) ve výši deseti milionů korun. To je meziroční vylepšení o čtyřicet milionů korun," řekl generální ředitel Economie Roman Latuske.

K ekonomickému výsledku přispěly kroky na příjmové i nákladové straně. "V oblasti tržeb přispěl nárůst oblasti videa a speciálních projektů, které produkujeme pod značkou Economie, Hospodářských novin a týdeníku Ekonom, včetně konferenčního byznysu. Dále rozvoj našich neobsahových produktů, úspora provozních nákladů a posílení obchodního týmu," vypočítává Latuske. "Do hospodaření se promítly reorganizační kroky z let 2014 a 2013. Nově se podařilo na základě výběrových řízení docílit ještě dalších značných úspor zejména v oblasti provozních nákladů, zvl᚝ bych zmínil externí tisk a IT služby," zdůrazňuje generální ředitel mediálního domu Economia.

reklama

Internetovým službám se daří

Economii se vyplatila investice do rozvoje internetového videa. Loni v únoru se do něj pustila ve velkém, když spustila portál Aktuálně.TV, na kterém se objevuje například satira Petra Čtvrtníčka. "Když se podíváme na meziroční nárůsty revenue streamů, tak video mělo jednoznačně největší meziroční nárůst," dodává Latuske.

Struktura příjmů Economie z printových a digitálních aktivit je podle něj rozdělena půl na půl. "Cílem roku 2015 bylo celkově firmu stabilizovat a zahájit produktový rozvoj. Prioritou pro rok 2016 má být hlavně tento produktový rozvoj. Máme řadu produktů, které potřebujeme zmodernizovat a už se na nich pracuje. Vedle toho vymýšlíme nové projekty, prioritně se ale budeme soustřeďovat na oblast digitálu," vysvětluje Latuske. "Harmonogram na první a druhý kvartál je relativně plný. Jednou z priorit je modernizace webu Žena.cz," přibližuje plánované změny.

Mezi nejdůležitější produkty mediálního domu Economia patří deník Hospodářské noviny včetně zpravodajského serveru IHNED.cz, týdeníky Respekt a Ekonom, dále on-line deník Aktuálně.cz, videoportál Aktuálně.TV a vyhledávač s freemailem Centrum.cz. V segmentu B2B titulů vydává týdeník Marketing & Media, odborný časopis Právní rádce, měsíčník Moderní řízení nebo magazín Logistika. Další internetové portály se zaměřují na nemovitosti a automobily. Společnost vydává také Obchodní věstník a pořádá odborná setkání a konference.