Platit by je podle novely zákona o rozhlasových a televizních poplatcích nemuseli lidé, jejichž čistý příjem nedosáhne 8 525 korun, a to tři měsíce po sobě. Nyní je hranice 7 332 korun.

"Navrhovaným opatřením by mělo dojít k tomu, aby na možnost osvobození od poplatkové povinnosti dosáhl větší okruh sociálně potřebných občanů, zejména důchodců," napsali předkladatelé v důvodové zprávě. Předpokládané dopady na Českou televizi a Český rozhlas v ní nevyčíslili.

reklama

Poplatky nyní nemusejí platit jednotlivci nebo domácnosti, jejichž čisté příjmy v předchozím kalendářním čtvrtletí byly nižší než 2,15násobek životního minima. Pro domácnosti to platí v součtu lidí. Novela KSČM by koeficient zvýšila na 2,5násobek životního minima.

Televizní poplatek činí v současnosti 135 korun měsíčně, rozhlasový 45 korun. Výnos z poplatků tvoří podstatnou část příjmů České televize a Českého rozhlasu. Česká televize bude letos hospodařit s 6,95 miliardy korun, poplatky z toho tvoří 5,66 miliardy. Český rozhlas očekává letos výnosy z poplatků 2,05 miliardy korun při rozpočtu 2,19 miliardy.

Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci.