Výrobci mobilních telefonů se dlouhodobě předhánějí v tom, které zařízení bude tenčí a výkonnější. Někteří zaoblili displej přes hranu, další se potýkali s nečekanou ohebností zvolených materiálů. V druhé polovině roku má ale na trh přijít první telefon, který půjde ohnout naprosto úmyslně - a nejen ohnout, rovnou složit do kapsy jako kus papíru.

Zmuchlejte si mobil

O skládacím mobilu spekulují zahraniční novináři už dlouho. Korejský Samsung ho prý vyvíjí pod krycím názvem Project Valley. Firma dohady nikdy nekomentovala, analytici banky HSBC však předpokládají, že takový telefon představí ještě letos, aby si udržela pozici na trhu. Samsung je pořád největším výrobcem mobilů, jeho podíl na trhu ale klesá.

reklama

"Podle našeho názoru jsou skládací mobily s OLED displejem šancí na proměnu celého byznysu Samsungu v segmentu chytrých telefonů. Mohou znamenat zásadní výhodu v konkurenčním boji prémiových smartphonů," popisují analytici HSBC. Předpokladem úspěchu je podle nich široká nabídka různých variant telefonů. Zákazníky by mělo přilákat spojení dvou základních výhod. Skládací zařízení budou mít sice velkou obrazovku, ale zároveň nezaberou moc místa.

Překvapivé "véčko"

Možnou podobu nového zařízení naznačuje patentová přihláška, kterou vypátral server Patently Mobile. Základní tvar mobilu bude standardní, ale po delší straně půjde přeložit napůl, přičemž k ohnutí displeje se využije nově vyvinutý závěsný systém. Složený telefon pak vypadá, jako když zaklapnete knížku nebo krycí pouzdro mobilu.

Propagační video, které Samsung promítl novinářům v roce 2014, pak naznačilo ještě další možnou variantu, kdy je displej srolovaný do tenké ruličky a vysune se po stisknutí vypínacího tlačítka. Firma zařízení popsala jako telefon a tablet v jednom.

A zatímco u Samsungu je vše zatím v rovině spekulací, jiná korejská společnost, LG, minulý týden na veletrhu v fyzicky předvedla ohebnou televizní obrazovku, kterou je možné srolovat jako papír. Podle BBC, která si technologii mohla vyzkoušet, jde i trochu zmuchlat, ale ne naplocho přeložit - tím se displej zničí. Zatím jde o prototyp a není jasné, kdy půjde do prodeje. Korejci ovšem ujišují, že obraz bude v Ultra HD.