Podoba audiovizuálního obsahu se mění k nepoznání. Statické video pomalu začínají nahrazovat autentičtější formáty v čele s virtuální realitou. Fenoménem posledních měsíců se stalo 360stupňové video, které dobývá nejpopulárnější sítě současnosti, Facebook a YouTube. K jeho přehrání si uživatelé vystačí se smartphonem či počítačem.

Podle Tomáše Pflanzera, šéfa digitální sekce agentury Nielsen Admosphere, spočívá největší přínos 360stupňových videí v zážitku, který běžná 2D videa zprostředkovat nemohou. "Dokážou nás doslova dostat na místo, kde se odehrává něco zajímavého, a dovolí nám to zažít na vlastní oči. Každé přehrání je pak originál - vytvoříte jedno video, a to může být sledováno miliony způsoby," říká. Výhod nového audiovizuálního formátu začaly okamžitě využívat globální značky. Trendy nastoloval zejména Red Bull, který názorně ukázal dění v kokpitu formule 1, Nike zase zapojil fotbalistu Neymara a Lufthansa na Facebooku představila nejžádanější destinace. Logicky se do tvorby 360stupňových videí zapojují i ti "nejpovolanější", filmová studia. K propagaci nových Star Wars je využil například Disney. "Vytvořit 360stupňové video již není technicky nákladné, mnohem složitější je v něm zachytit něco zajímavého, co donutí diváky aspoň k minimální interakci, popřípadě k nákupu brýlí na virtuální realitu. Díky Facebooku (jeho koupi Oculus Rift) a YouTube bude 360stupňového obsahu vznikat čím dál tím více," dodává Pflanzer.

reklama

Na tuzemském trhu jsou pokusy s tímto novým formátem spíše ojedinělé. "Značky si pořád ještě zvykají na práci s klasickým videem v on-line prostředí, zatím se nebude jednat o běžný formát," vysvětluje Peter Mižík, media manager Zaraguzy.

Za nejlepší pokusy na české scéně považuje první rapový evropský klip GTA Lifestyle od Ega a londýnské video youtubera Gogomana.

"Určitě bude zajímavé sledovat, kdo udělá pohlcující 360stupňové video v ČR jako první, a především, která značka zkusí udělat i 360stupňovou reklamu," uzavírá Pflanzer.

EGO - GTA LIFESTYLE [360° OFFICIAL VIDEO]