Množství kávy prodané v tuzemských obchodech od loňského června do letošního května kleslo takřka o desetinu. Snížily se prodeje pražené i instantní kávy. Naopak výrazně roste obliba kávy ze speciálních domácích kávovarů. Kapslí do nich se prodalo meziročně o polovinu více než o rok dříve, vyplývá z údajů společnosti Nielsen.

Češi ve sledovaném období koupili celkem 18.500 tun kávy, což bylo o devět procent meziročně méně. Tržby obchodníků za kávu naopak především kvůli růstu cen vzrostly o sedm procent na 5,4 miliardy korun. Češi kupují kávu především v prodejnách obchodních řetězců. Prostřednictvím supermarketů, hypermarketů a diskontů se prodá 80 procent kávy a podíl velkých prodejen dál roste.

reklama

Ve statistice nejsou zahrnuty údaje o prodejích obchodním řetězci Makro, ale také v restauracích a kavárnách. Zejména provozoven velkých nadnárodních kavárenských řetězců přitom v ČR rok od roku přibývá.

Růst tržeb navzdory poklesu prodaného množství má podle výrobců více hlavních důvodů. "Jedním z nich byl enormní růst cen surové kávy na světové burze, kde káva dosáhla svého historického cenového maxima," řekl ČTK generální ředitel společnosti Tchibo Praha Richard Hodul. Zároveň se podle něj polarizuje poptávka spotřebitelů. Ti na jedné straně stále více orientují směrem k akčním nabídkám, v nichž slevy dosahují až desítek procent, na druhé straně roste poptávka po prémiových značkách a moderních trendech přípravy kávy.

Kvalitou podle Hodula prodejci rozumí samotnou kvalitu a původ kávy i kvalitnější způsoby přípravy. "Jedním z nejdynamičtěji rozvíjejícím segmentem je v posledním roce espresso, kde tržby narostly meziročně o 27,7 procenta," podotkl.

Stále více českých domácností si připravuje doma kávové speciality na speciálních přístrojích. Kapslí či polštářků určených pro speciální domácí kávovary Češi od loňského června do letošního května koupili bezmála za 370 milionů korun, zatímco v předchozím období za zhruba 240 milionů Kč.

V České republice nyní provozuje kavárny také zhruba deset velkých kavárenských řetězců, jako je například americký Starbucks či australský řetězec Gloria Jean's Coffees. Podle dostupných informací se na český a slovenský trh v příštím roce chystá americká společnost Coffee Bean, která spravuje třetí největší kavárenský řetězec na světě.