Obchodní řetězce do svých věrnostních programů přilákaly už několik milionů Čechů a Slováků, kterým za pravidelné nákupy nabízejí různé slevy a výhody. Pomocí propracovaných věrnostních programů se obchodníci snaží zvýšit loajalitu zákazníků, která v době hospodářské krize výrazně ochabla. Lidé častěji než dříve střídají obchody, aby nakoupili za nejvýhodnější ceny.

Například Tesco spustilo v Česku nový věrnostní program Clubcard loni v září a nyní eviduje více než 1,4 milionu členů. Na Slovensku, kde byl program zahájen o něco dříve, Tesco kartu vydalo více než milionu zákazníků. "Clubcard vlastní zhruba 25 procent českých domácností a na Slovensku jich už je 50 procent," řekl dnes na konferenci Loyalty over Gold v Praze Jon Beill z firmy Dunnhumby, která se na projektu Clubcard podílí.

reklama

dm drogerie rozdaly více než milion členských kartiček dm active beauty. "Také stále oblíbenější program dm babybonus dokazuje důvěru zákazníků k dm, když ke konci září v něm registrujeme již téměř 151.000 těhotných žen a rodičů dětí do tří let věku. To odpovídá 41procentnímu růstu proti předchozímu roku," uvedla Martina Horká z dm drogerie markt.

Generální ředitel společnosti GfK Slovakia Martin Mravec upozornil, že aspoň jednu věrnostní kartu nyní vlastní 95 procent slovenských spotřebitelů, v roce 2006 jich bylo 69 procent. Na jednoho Slováka připadá v průměru bezmála pět věrnostních karet. "V Bratislavě má až 15 procent vlastníků více než deset karet," podotkl.

Z průzkumu GfK Slovakia vyplynulo, že 32 procent vlastníků věrnostních karet navštěvuje daný obchod častěji a 27 procent jich utrácí více peněz. Lidé od věrnostních karet očekávají především slevy na zboží. Mravec ale upozornil, že 52 procent majitelů věrnostních karet tvrdí, že nemá z členství žádný přínos, což svědčí o tom, že některé věrnostní programy nejsou efektivní.

Obchodníci díky věrnostním programům dostávají do rukou mocnou zbraň, pomocí které mohou motivovat zákazníky k větším útratám. Pokladní účtenka totiž obsahuje velké množství cenných informací, které mohou obchodníci využít ve svůj prospěch. Například jak často a které kategorie zboží lidé v prodejnách nakupují, které výrobky pořizují opakovaně, zda platí hotově nebo kartou či kolik a jaké zboží nakupují v akčních nabídkách.