Plzeňský Prazdroj si loni udržel téměř sedmdesátiprocentní podíl na trhu nealkoholického piva v ČR. Všechny průmyslové pivovary ho podle údajů Českého svazu pivovarů a sladoven prodaly včetně exportu 597 000 hektolitrů, v tuzemsku pak téměř 500 000 hektolitrů, což je meziročně o 16, resp. 14 procent více. Dvě ze tří nealkoholických piv prodaných v ČR přitom nesou značku Birell vyráběného v severomoravském pivovaru Radegast v Nošovicích.
Na trhu je v současné době 23 značek nealka, vyráběných ve 21 pivovarech. Podle výkonného ředitele svazu Jana Veselého prodej nealkoholického piva letos opět výrazně poroste. V současné době tvoří zhruba tři procenta české spotřeby, ale do několika let se má podle Veselého zvýšit na pět procent.
"V loňském roce produkce Radegast Birell pro ČR přesáhla hranici 320.000 hektolitrů," uvedl Vladimír Jurina, manažer Plzeňského Prazdroje. Podle zjištění ČTK se tak jedná o patnáctiprocentní meziroční nárůst. S výrobou nealkopiva začal Prazdroj v roce 1993, kdy byl výstav 3357 hektolitrů, od té doby vzrostl bezmála stokrát.
Podle plzeňského pivovaru, který si nechal mezi konzumenty zpracovat průzkum, je Radegast Birell nejznámější značkou nealkoholického piva. "Značku zná 70 procent všech dotázaných. V kategorii konzumentů nealkopiva mezi muži od 25 do 50 let je to dokonce 99 procent dotázaných," uvedl Jurina. Radegast Birell je jediným nealkoholickým pivem v portfoliu Plzeňského Prazdroje.
Podle brand manažera značky Vladimíra Vaňka si nealkoholické pivo postupně získalo stabilní místo na českém pivním trhu. Výrazný nárůst spotřeby souvisí zejména se změnou životního stylu a odpovědností řidičů. Z průzkumu vyplynulo, že zhruba 50 procent oslovených pije pivo bez alkoholu nejméně jednou týdně.
Domácí pivovary loni vyrobily 19,81 milionu hektolitrů piva, což je o půl procenta méně než v rekordním roce 2007. Přesto byl jejich výstav druhý největší. Zatímco tuzemská spotřeba piva loni klesla, export vzrostl na rekord. Na domácím trhu se z celkové produkce piva loni spotřebovalo 16,1 milionu hektolitrů, což je o 1,3 procenta méně než v předchozím roce. Do zahraničí směřovalo 3,71 milionu hektolitrů nápoje.

reklama