Nákupní centrum Nisa nabídne po rekonstrukci zákazníkům značky, které zatím v Liberci chyběly. Teprve druhý obchod v Česku tam například otevře skandinávský módní řetězec Lindex. Mezi nájemci jsou i známé značky jako Marks&Spencer, Reserved nebo Hervis Sport a také multikino s osmi sály CineStar. První zákazníky přivítá nákupní centrum v pátek, kdy by se mělo otevřít zhruba 95 procent z jeho 160 obchodů, informovala mluvčí investora Renáta Kodadová.
Centrum Nisa je nestarším obchodním centrem v kraji. Postaveno bylo v roce 1999 a jeho výstavba tehdy přišla na 700 milionů korun. V roce 2004 obchodní dům získala firma ING Real Estate, která za něj zaplatila 30 milionů eur (tehdy asi 900 milionů Kč). Už tehdy ale obchod nestačil rostoucím nárokům zákazníků, a proto byla loni v červenci zahájena rekonstrukce a dostavba, která přišla na zhruba dvě miliardy korun.
Strohá budova se proměnila v moderní nákupní centrum, ze kterého ale na zákazníka dýchne první republika. Autorem projektu je Václav Červenka z Atelieru ph5, který se netajil inspirací z 20. a 30. let. V interiéru použil světlé barvy, litinové sloupy s rostlinnými motivy a pravé ořechové dřevo. Pasáže prosvětlují světlíky, které prostoru dávají vzdušnost a vzduch osvěžuje několik vodních prvků včetně 13 metrů vysokého vodopádu. "Věřím, že se tu lidé budou cítit dobře," řekl Červenka.
Díky rekonstrukci zůstane Nisa největším obchodním centrem v kraji. Z původních 23 000 metrů čtverečních se rozšířila na více než dvojnásobek a vzrostla i kapacita tamních parkoviš z 1200 na 1800 míst. Díky rozšíření obchodní dům zaměstná 1600 lidí. Konkurence dalších obchodních domů se nebojí. "Myslím, že si s centry ve městě konkurovat nebudeme, jsme přeci jen v jiném postavení, tím, že jsme vlastně na okraji města a také jsme podstatně větší," řekl Jan Kubíček z ING Real Estate.
Nisa má navíc výhodu, že dokončení stihla ještě před zahájením předvánočních nákupů. To se obchodním centrům Forum nebo Plaza v centru Liberce nepodařilo. Přestože i jejich investoři chtěli původně otevřít už letos před Vánoci - Multi Development nedávno oznámil, že Forum otevře v únoru a Plaza Centers přesunula zahájení prodeje až na jaro příštího roku. V Liberci se začalo stavět také další centrum - Galerie Liberec firmy ECE. Stavební úřad ale práce zastavil, protože firma v přípravě stavby odtěžila víc zeminy než měla. Za průtahy ve stavebním řízení nyní hrozí Česku ze strany investora arbitráž.

reklama