reklama
reklama
23. 10. 2008 | poslední aktualizace: 23. 10. 2008  08:32

Růst předvánočních tržeb internetových obchodů v USA zpomalí

Tržby amerických internetových obchodů by v letošním předvánočním období měly stoupnout o 12 procent na 44 miliard dolarů (876 miliard Kč). Vyplývá to z průzkumu uskutečněného společností Forrester Research. Tempo růstu však bude nejpomalejší v historii, protože spotřebitelé kvůli finanční krizi omezují své výdaje.
Téměř třetina lidí, kteří nakupují na internetu, plánuje letos v listopadu a v prosinci utratit méně než loni. Podle Forresteru za to může převážně růst cen základních potravin, zhoršení dostupnosti úvěrů a propouštění. Naopak pětina těch, kteří na internetu pravidelně nakupují, chce utratit více. K nárůstu tržeb přispějí i noví zájemci o nákupy po síti, těch však bude jen malé procento, dodává Forrester. Většina dotazovaných uvádí, že je ke zvýšení nákupů přes internet přilákaly nabídky na zasílání zboží zdarma.
V loňském roce internetové tržby stouply o 18 procent na 39 miliard dolarů. Internetové obchody jsou na tom lépe než kamenné obchody, jejichž tržby podle údajů Federace národního maloobchodu mají stoupnout jen o 2,2 procenta. Na celkovém maloobchodním obratu však má internet stále malý podíl, loni to bylo pouze šest procent.
Na americké spotřebitele v letošním roce doléhá globální finanční a úvěrová krize a pokles na trhu s bydlením. Maloobchodní firmy se tak potýkají s poklesem příjmů, protože spotřebitelé se snaží omezit výdaje, aby jim zůstalo dostatek financí na nejnutnější zboží, jako benzin a potraviny.
Investoři úzce sledují odhady vývoje tržeb v předvánočním období, protože tato část roku se může na příjmech některých obchodů podílet až 40 procenty, napsala agentura Reuters.

Autoři:
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.

Galerie nápadů

Jak lákají návštěvníky tattoo veletrhy? Nabízejí zombie i mořské panny

Cape Tattoo Expo

Co může být více kreativní než tetování, které na lidské kůži vydrží až do smrti. To je deviza, na které staví tetovací veletrhy po...

reklama
reklama